• Cum. Haz 14th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

İZSU’DAN BASINDA YER ALAN İDDİALARLA İLGİLİ AÇIKLAMA!

Bynehir nagehan sayal

Nis 9, 2024

“Ödemiş’in içme suyu analizinde herhangi bir uygunsuz parametre yoktur”

Ödemiş’te faaliyet gösteren bir yerel basın kuruluşunda yayınlanan haberde yer alan “Özel bir fabrikanın atık sularının Ödemiş ilçe merkezini besleyen içme suyu kuyularını etkilediği” yönündeki ifadeler sonrası kamuoyunu doğru bilgilerle aydınlatma zorunluluğu doğmuştur.
Ödemiş’in içme suyu şebekesini besleyen kuyulara ilişkin basında yer alan haberler sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü İşletmeler 2. Bölge Dairesi Başkanlığı Ödemiş Teknik Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan inceleme neticesinde analiz sonuçları paylaşılarak aşağıdaki basın açıklaması oluşturulmuştur: “Ödemiş ilçesinde faaliyet gösteren bir yerel basın kanalında Ödemiş ilçesi, Seyrekli Mahalle Muhtarı Yücel Yıldız tarafından gerçekleştirilen röportajda “Ödemiş’ e içme suyu sağlayan ve Seyrekli mahallesinde bulunan kuyuların yakınına özel bir fabrikanın atık sularının dereye deşarj edildiği ve köy içerisinden geçen suların mahalle halkına zarar verdiği, ayrıca Ödemiş ilçe merkezini besleyen içme suyu kuyularının da etkilendiği ifade edilmiştir.
Söz konusu ifade edilen atıksu deşarjı hakkında İZSU Genel Müdürlüğüne bağlı ilgili birimler ile Ödemiş Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerince 09/04/2024 tarihinde yerinde incelemeler başlatılmıştır. Ayrıca konu hakkında İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bilgi aktarımı yapılmıştır.
Ödemiş ilçe merkezinin içme suyu ihtiyacı farklı noktalarda açılmış yaklaşık 50 adet sondaj kuyularının yanı sıra doğal kaynak sularından karşılanmaktadır. Kış dönemi olması nedeniyle içme suyu derin kuyuları halihazırda kullanılmamakta olup kentin su ihtiyacı doğal kaynak sularından karşılanmaktadır.
İçme suyu sondaj kuyularının yüzeysel sulardan etkilenmemesi amacıyla kuyuların açılması esnasında özel kılıflama borusu ile tecritleme işlemi yapılmaktadır. Devreye alınan her sondaj kuyusu İZSU Genel Müdürlüğüne ait laboratuvarda periyodik olarak numune alınarak analizleri düzenli olarak kontrol edilmektedir.
Bunun yanı sıra içme suyu depoları ile kentin muhtelif noktalarından alınan örnekleme numuneleri İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerince de periyodik olarak kontrolleri sağlanmaktadır.
Ayrıca Ödemiş İçme Suyu Arıtma Tesisi tarafından kullanıma sunulacak içme suları şebekeye verilmeden önce otomasyon sistemleri vasıtasıyla anlık olarak 24 saat boyunca kesintisiz olarak kontrol edilmektedir.
09/04/2024 Salı günü yani bugün söz konusu kuyular ile içme suyu depolarından ve şebekenin muhtelif odak noktalarından numuneler alınarak tahlil ettirilmiştir. Laboratuvarda yapılan tahlil sonuçlarında herhangi bir uygunsuz parametreye rastlanılmamış olup, bahse konu numunelere ait analiz sonuçları da halkımızın bilgisine sunulmuştur. Vatandaşlarımıza önemle duyurulur”