• Cum. Haz 14th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

TUNÇ SOYER’DEN KURU FASULYE DESTEĞİ

Bynehir nagehan sayal

May 26, 2022

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” Vizyonuyla hayata geçirdiği “Alım Garantili Kuru Fasulye Yetiştiriciliği” projesi kapsamında Ödemiş’in Çamyayla, Horzum, Ovacık ve Gölcük Mahallelerindeki çiftçilere kuru fasulye tohumu dağıtıldı.

Toplamda 300 dekara yakın 40 kişiye verilen tohumun, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hasat sonunda Türkiye’deki Ticaret Borsalarının açıkladığı 2022 yılı kuru fasulye alım fiyatının 2 katı oranında satın alınacak.

Yapılan Kuru Fasulye tohum dağıtımına, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi İz-Tarım A.Ş. Genel Müdürü Murat Onkardeşler, Bitkisel Üretim Ar-Ge Müdürü Gonca Mersin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ziraat Mühendislerinden Ezgi Yıldırım, Şerif Aynalı ve üreticiler katıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, “Tunç Soyer Başkanımızın başlattığı “Başka Bir Tarım Mümkün” sloganıyla şu an burada kuru fasulye tohumu dağıtıyoruz. Üreticilerimize destek çıkmaya çalışıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İz-Tarım A.Ş. Genel Müdürü Murat Onkardeşler, “Özellikle dünyadaki gıda tedariki, gıda krizi, ülkemizdeki son zamanlardaki enflasyon artışıyla birlikte yoksul kesimlerin gıdaya ulaşması gittikçe zorlaşmaya başladı. Bu noktada başkanımız Kasım ayı itibariyle bir seferberlik başlatmıştı. Nohut ve fasulye tohumları yetiştirip vatandaşlarımıza ulaştırmakla ilgili, burada aslında üç konu üzerinde duruyoruz. Bir tanesi, toprağını ekemeyen, masraflarını karşılayamayan, tarlasını boş bırakan üreticiye tekrar toprağını ekmesini için ücretsiz tohum ve gübre desteği sağlayarak ekilmesini sağlıyoruz. İkicisi, iklim dostu yetiştiricilik yapıyoruz. Yani çok fazla su istemeyen doğal şekilde büyümesini sağlamaya çalışıyoruz. Üçüncüsü de başkanımızın başlattığı seferberlikle gıdaya ulaşmakta zorluk yaşayan hanelere bu ürünleri satın alacağız İzmir Büyükşehir Belediyesi İz-Tarım şirketi olarak ambalajlayıp, paketleyip vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Bütün gayemiz, projemiz hem çiftçilerimiz gülsün, hem doğamız gülsün, hem de vatandaşlarımız gülsün istiyoruz. Bu projede bize destek veren üreticilerimize, köylülerimize ve muhtarlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Onlar buna inandılar ve bu sayede çok da verimli bir yıl geçireceğimize inanıyorum. İnşallah hasatta, hasat şenliği yaparak bu süreci tamamlamış oluruz”dedi.

Çamyayla Mahalle Muhtarı Ali Uysal, “İnşallah önümüzdeki sene ürünümüz verimli olur. İleride daha çok dikeriz. Bu seneİzmir Büyükşehir Belediyesi bize kazandırdı, inşallah bizde belediyemize kazandırırız” diye ifade etti.

Horzum Mahalle Muhtarı Yılmaz Öz, “İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer’in “Başak Bir Tarım Mümkün” Vizyonu çerçevesinde yapmış olduğu hibe tohum desteğinden dolayısıyla teşekkür ederiz. Horzum ve Çamyayla Mahalleleri fasulye ve barbunya ile geçimini sağlamaktadır. Bununla birlikte ürün çeşitliğini sağlamak amacıyla bir girişimde bulunduk.  Sağ olsun Koordinatörümüz Hikmet Güriş öncülüğünde, desteklerinden dolayısıyla da Tunç Soyer Başkanıma teşekkür ederim.

Buradan da herkesi 18 Eylül’de 2.Fasulye ve Barbunya Festivali yapacağız. İlkini yapmıştık ama araya pandemi girdi. Artık bundan sonra devam etmeyi düşünüyoruz” dedi.

Tohum desteği alan çiftçiler İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e, İzmir Büyükşehir Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş’e ve emeği geçen herkese teşekkür etti.