• Cts. Ara 2nd, 2023

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

YURTDIŞINDAN GELEN RESSAMLAR BİRGİ’DE BULUŞTU

Bynehir nagehan sayal

May 11, 2022

Sergi Cumartesi gününe kadar Birgi Dervişağa Medresesinde ziyaretçilere açık olacak.

Ödemiş Belediyesi tarafından Birgi Uluslararası Sanat Sempozyumu başladı. Ödemiş’in Turizm açısından önemli mahallelerinden biri olan Birgi Mahallesinde Küratör Yıldız Arun’un yaptığı Birgi Uluslararası Sanat Sempozyumu resim sergisi sanatseverleri bekliyor.

Yurtdışından 9 yabancı, yurtiçinden de 3 sanatseverin katıldığı resim sergisi açılışına Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Eşi Selma Eriş ve davetliler katıldılar.

Katılımcı Tülin Akkaş, “İzmir Büyükşehir ve Ödemiş Belediyesine bizi bu imkânları sağladıkları için teşekkür ediyorum. Ben 20 senedir çeşitli atölyelerde ünlü sanatçılarının resim atölyelerinde çalıştım. İstanbul’da yaşıyorum. Eğitimimi resim üzerine tamamladım. Çalışmalarım genellikle soyutlama üzerine formları ve biçimleri soyutlayarak, daha çok doğadan ilham alarak yapıyorum. 3 tane kendi sergim oldu. 20 den fazla da grup sergilerine katıldım. Geçen sene iki tane grup sergimiz oldu. Çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

ERİŞ, “CUMA GÜNÜ SAAT 17.00’DE HERKESİ BEKLİYORUZ”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Uluslararası UNESCO dalında kalıcı olarak Listede kalmak isteyen Birgi’mizin Uluslararası alanda da tanıtabilme adına da 7- 14 Mayıs tarihleri arasında böyle bir resim sempozyumu düzenledik. Kültür Müdürlüğümüzün düzenlemiş olduğu bu etkinliğimizde 8 ülkeden 12 sanatçımız var. Hepsinin farklı ülkelerden olması bizim Dünya düzeyinde de bu ülkeler ve bu kişiler aracılıyla da Birgi’mizin Dünya da tanınmasının yolunun açıldığını düşünüyoruz. Bugünden geleceğe yönelik olarak da resim ne bekliyor, resim ne yapıyor, sanat nasıl, sanatın birleştirici ruhunu kendi bakış acılarıyla gezdikleri kadarıyla Gölcük’ten nasıl etkilendiler, Bozdağlarda nasıl bir etkileşim içinde oldular. Renkleriyle bize bunu anlattılar. Sanatın gücünü, sanatın bu birikimini bütün dünya da etkisinin görülmesi tabi ki birleştirici ve iyileştirici pandeminin sonrasında yaşanan bu olayın Pandemi öncesi düşünüştük biz yaklaşık 2,5 yıllık bir gecikme ile bir araya ile bugün buluşabildik. Bu yapılan çalıştay Cuma gününe kadar devam edecek. Cuma Günü de saat 17.00’de burada sergimiz açılmış olacak. Akşamüzeri saat 17.00’de Ödemişli sanatseverleri bu konuyla ilgilen Birgi’mizi onurlandıran bu değerli sanatçılarla hem tanışmak hem de onların yaptıkları eserleri burada görerek geleceğe Birgi’ye hangi güzelliği emanet etmişler. Onu birlikte burada görmek istiyoruz. Katılan sanatçılara özelikle bu organizasyonda yer alan Kültür Müdürlüğümüzün değerli müdürüne, çalışanlara, yardımcı olan bütün arkadaşlarımıza ve Belediyede çalışan arkadaşlarımıza, Küratör Yıldız Arun hanıma bizi bu kolaylığı sağladığı için o kadar ısrarcı oldu ki hatta Hindistan’dan bile beni arayarak acaba yapabilir miyiz diye de zorlamadan öte çok istekli oldu iyi ki de öyle olmuş bugün bu güzelliği burada yaşıyoruz. Tüm bu çalışmanın dönüşümünü biz sergiyi katılan birçok sanatçımızın üniversitelerde de görevli olması yani Özbekistan da olsun, Kosova’da, Arnavutluk’ta, Kore’de, Fransa’da olsun bu insanlarımızın katılması ile birlikte buralarda da Birgi’nin tanıtımı acısından çok önemli olduğunu vurguluyoruz. Dileriz bu etkinliklerle beraber Birgi UNESCO kalıcı listesindeki yerini alabilsin. Bu çalıştay da emeği olan bütün arkadaşlarıma ve sanatçılarımıza katkılarında dolayı teşekkür ediyorum. Cuma günü de Ödemişlilerimizi davet ediyoruz” Dedi.