• Cum. Nis 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

BİRGİ, ULUSLARARASI SANATÇILARI AĞIRLADI

Bynehir nagehan sayal

May 14, 2022

Ödemiş Belediyesi tarafından 7-14 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Birgi Uluslararası Sanat Sempozyumu kapsamında organize edilen sergi açılışı gerçekleşti.

Ödemiş’in Turizm açısından önemli mahallelerinden biri olan Birgi Mahallesi Dervişağa Medresesi’nde Küratör Yıldız Arun ve 8 ülkeden katılan 12 sanatçının yaptığı eserler sergilendi. Clemens Beungkun Sou Güney Kore’den, Daniela Dimchevska Makedonya’dan, Ermelinda Lupi Arnavutluk’tan, Fehmi Hoxha Kosava, Hajrush Fazlıu ve Refki Gollopeni Kosova’dan, Larissa Noury Fransa’dan, Liana Almyasheva ve Shukhrat Abdumalikov Özbekistan’dan, Şefkat İşlegen, Tülin Akkaş ve Yıldız Arun Türkiye’den katıldı. Sergi açılışına Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, Belediye Başkan Yardımcısı Ufuk Kızıler, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Bediha Akartürk, çok sayıda vatandaş ve sanatsever katıldı. Sergiye katılan sanatçılara katılım sertifikaları verildi.

Küratör Yıldız Arun, “Güzel Birgi’nin tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve kendine has mimarisiyle birlikte biz uluslararası sanatçılarda daha da renklendirelim dedik. Umarım bunda başarılı olmuşuzdur. Neden Birgi’yi seçtik, çünkü Birgi’nin bu güzelliklerinin tüm dünyaya yayılması gerek diye düşünerek burada bir Uluslararası Sanat Sempozyumu gerçekleştirdik. Bize böyle bir olanak sağladığı için Sayın Belediye Başkanım Mehmet Eriş’e teşekkür ediyorum” dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Değerli küratörümüzün 3 yıldır bu buluşmayı sağlamak için istekleri vardı. Ama araya pandemi girince bunu gerçekleştiremedik. Bugün gerçekleştirilen bu tabloda her bir ressamın her bir ülkenin temsilcilerinin Güney Kore’den Arnavutluk’a, Makedonya’ya, Özbekistan’a, Kosova’ya ayrı ayrı sevgilerimizi iletiyoruz. Gördüğünüz bütün tablolar bu hafta içinde yapıldı. Önce Lübbey Festivali’nde buluştuk. Oranın güzelliği de bu tablolara yansıdı. Her biri ayrı renklerle kendi iç dokularını, sevgilerini yansıtmış oldular. Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi “Sanatsız kalan milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” ama burada bir haftadır yaşadığımız sanatta, zenginlikte gerçekten Mustafa Kemal’in yine “Yurtta barış dünyada barış” derken sanatın birleştiriciliğini, dostluğunu, renklerin armonisi içinde bizlerin birleştirmesini kaç gündür yaşıyoruz. Bu buluşmanın arkasında Birgi’nin UNESCO yolunda tanınması dünya çapında tanıtılması çok güzel bir adım atıldığını düşünüyoruz” dedi.

Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, “Birgi bizim gözbebeğimiz, değerlerini, güzelliklerini anlatmaya kelimeler yetmez. Hep güzellikleri söylemek çok hoş olmuyor bazen de eksikliklerimizi söylemek lazım. En büyük eksikliğimizde Birgi’yi çok fazla tanıtabilmiş değiliz. Biz geldiğimizden beri belediyemizle ortaklaşa olarak bu konuda gayret sarf ediyoruz. Çaba sarf ediyoruz. Özellikler UNESCO sürecini 2021’den itibaren hızlanması, belediyemize bu sürecin yürüttüğü görevinin Kültür Turizm Bakanlığı tarafından devredilmesinden sonra güzel çalışmalar oluyor. Birgi’de tanıtım veya fiziksel iyileştirmeler oluyor. İnşallah önümüzdeki yıllarda Birgi’nin çok farklı yerlerde olacağını düşünüyorum. Özellikle yaz sonu itibariyle Çakırağa Konağı’mızın hizmete açılmasıyla. Camiimizin restorasyon sürecinde bir aksama var. İnşallah 15-20 gün içerisinde restorasyon işlerimiz başlayacak. Birgi’de tanıtım konusunda bu gibi organizasyonların büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu şehrin, bu beldenin güzelliğine katkı sundular. Gönüllerine sağlık, yüreklerine sağlık diliyorum” dedi.