• Cum. Nis 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

“YERYÜZÜNÜN SESİ” ADLI KARMA SERGİ SONA ERDİ.

Bynehir nagehan sayal

Eki 24, 2021

“YERYÜZÜNÜN SESİ” ADLI KARMA SERGİ SONA ERDİ.

Küratörlüklerini Büşra Üçler ve Muratcan Bölce’nin yaptığı ve 12 Ekim günü Derviş Ağa Medresesi’nde Ödemiş Belediyesi, Ödemiş Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü, Ödemiş Geleneksel Sanatlar Derneği öncülüğünde açılışı gerçekleştirilen 36 sanatçının 49 eserle katıldığı on gün süren “Yeryüzünün Sesi” adlı karma sergi sona erdi.

ÜÇLER, “SANATIN KOLLARI SİZİ DE SARSIN”

Küratör Büşra Üçler, “Yeryüzünün Sesi ”çok güncel bir temaydı. Gerek kendi ülkemiz gerek Dünya için yaşanan sel felaketleri ve Yangın felaketleri olsun. Ve yeryüzü hep kendini yenileyebilen bir formda bu yüzden farklı bir sanat disiplinlerinden 36 sanatçının toplamda 49 eser ile yer aldığı bir eser oluşturmak istedik. Bu anlamdan “ Yeryüzünün Sesi” dedik sergimizin adını 12 Ekim günü açılışı gerçekleşti. Benim yüksek lisansım sanat ve tasarım üzerineydi. Lisansım da Radyo Televizyonculuk üzerineydi. Akdeniz Üniversitesinde çeşitli Uluslar ve Uluslararası olmak üzere sergilerde yer alıyordum. Sonra dedim ki bunu Ödemiş’te de yapabilirim. Hem okulumun hem de dijital çağın getirdiği ile farklı sanatçılarla iletişimim var. Kendilerinden rica da bulunsam yer alırlar. Birgi bir açık hava müzesi tarihiyle dokusuyla olsun. O yüzden Birgi’yi seçtik. Hem Birgi’nin tanıtımı olsun çünkü 36 sanatçının yarısı dışardan İstanbul’dan İzmir’den Bodrum’dan Gaziantep’ten Konya’dan Sakarya’dan Ağrı’dan olmak üzere Türkiye Cumhuriyetinin çok geniş bir alanına yayılmış vaziyette sanatçılarımız böyle olunca da hem onlar için Birgi tanıtımı olur çünkü kargoyla birlikte eserlerini gönderdiğimiz de hem katılım belgelerini hem de Birgi tanıtımı bir broşür göndereceğiz bu yüzden aslında Birgi’yi seçtik sanatçılarımızın bu nedenle birazının dışardan olmasını istedim. Birazını da burada çok güzel sanatla uğraşan insanlar var. Resim dalında olsun. Farklı sanat disiplinlerinde olsun. Geleneksel sanatlarda olsun. Hepsini bir arada bulundurduk. Birazda bu yaşımızın ve Dijitalin ve benim Üniversiteden almış olduğum Eğitimle olsun. O sırada tanışmış olduğum arkadaşlarım belli yerlerde bu sanatı icra ediyorlar. Onları da hepsini tek bir kula da eğitebileceğimiz bir alan yaratmak istedik. Muratcan ’da bu anlamda ikimiz güzel bir süreci üstendik. Diyebilirim.

Aslında sanatlarımız resim üzerine değil içeri de geleneksel sanatlarda var. Video art, Kısa video da var. Ankara’dan bir Doçent katıldı mesela rica etti aradı katılmak istiyorum video artımla dedi. Muratcan ’la izledik ve onay verdik. Yer aldı. Amacım farklı sanat disiplini çünkü Ödemiş’te ağırlıklı olarak resim sanatı ve resim üzerine bir takım çalışmalar üzerinden gidiyor sergiler ama yüz yirmi birinci yıldayız. Ama çok fazla sanat disiplini var. O yüzden aslında yine aynı bu şekilde farklı sanat disiplinlerinin yer aldığı başka sergi olacak tabii ki ama farklı lokasyonlarda düşünüyoruz. Bence Sanatın kolları size de sarsın sadece sanatla uğraşanlara değil herkese” dedi.