• Cum. Nis 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

YENİ BAŞKAN AÇELYA KESKİN OLDU

Byadmin

Eyl 30, 2021

Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi Seçimli Genel Kurul toplantısı yapıldı:
YENİ BAŞKAN AÇELYA KESKİN OLDU

Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi Seçimli Genel Kurul Toplantısı 28 Eylül 2021 tarihinde Ödemiş Belediyesi Nikâh Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıya Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, Yürütme Kurulu Üyeleri Av. Safiye Özçelik, Hatice Çavdar, Selim Şahan, Ödemiş Kent Konseyi Genel Sekreteri Yücel Uğur Uçar ve Kadın Meclisi üyeleri katıldı.
Açılış ve yoklamanın ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla devam eden toplantıda divan başkanlığına Av.Safiye Özçelik, divan üyeliklerine Hatice Çavdar ve Selim Şahan seçildi. Önceki dönem Kadın Meclisi Başkanı Ümran Ateş bir teşekkür konuşması yaparak kadının toplumsal mücadeledeki konumuna değinirken kadınları kendi güçlerinin farkına varmaya, hak arama mücadelesini sürdürmeye davet etti. Ateş’in ardından konuşan Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, toplantıya katılım gösteren üyelere fedakarlıkları için teşekkür edip, görev almak isteyen üyeleri kutladığını ifade etti.
Konuşmaların ardından yürütme kurulu ve başkanlık seçimine geçildi. Divana verilen önergenin kabul edilmesiyle başkan ve yürütme kurulu adaylarının aynı anda oylanması yöntemi benimsendi. Yönerge gereği 7 üyenin seçilmesi gereken yürütme kuruluna 7 kişi aday olurken başkanlığa da Açelya Keskin aday olduğunu açıkladı. Açık oylama usulüyle yapılan seçimde Açelya Keskin başkan, Çağla Kırlı, Emine Bayındır, Hazal Balçova, Av. Keziban Tülek Özben, Pınar Atik, Ümran Ateş ve Zarife Özcan oybirliğiyle yürütme kurulu üyesi seçildiler.
Açelya Keskin: “Ödemişli kadınlar bizi yanlarında hissedecekler”
Oybirliğiyle Ödemiş Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanlığına seçilen Açelya Keskin kendisi ve yürütme kurulu adına şunları söyledi:
“Burada halktan yerel yönetimlere ve merkezi idareye geri bildirim taşıyan, uyaran, yönlendiren kent konseylerinin çok önemli bir parçası olan kadın meclisi olarak toplanmış bulunuyoruz. Katılımınız ve desteğiniz için hepinize teşekkür ederim. Fikirlerimizle, faaliyetlerimizle Ödemiş’te Kadının yerini daha belirgin, daha görünür, daha dikkate değer olarak yükseltmeye çalışacağız. Daha doğrusu hak ettiği değeri gündeme getireceğiz. Sanayi Devrimi tüm dünyanın gidişatını, sistemini değiştirdiği gibi kadının yerini de etkiledi. Evini çekip çeviren kadın işgücü olarak çalışma hayatına girdi. Yöremizde de çalışan kadınların hayatlarını kolaylaştırmak için yapabileceklerimiz çalışacağımız konulardan biri olacak. Evin düzenini sağlayan ev hanımları son yıllarda zorlaşan ekonomik koşullar sebebiyle ekonomik hayata nasıl katılırım sorusunu sıklıkla sormaktadır. Tabi şiddete maruz kalmıyor, belli bir eğitim seviyesiyle birşeyler üretmeye niyet edecek kadar kendine güvenebiliyorsa. Ev hanımlarının görünmez emeklerinin görünür olması için çabalayacağız. Ailenin gizli direkleri olan orta yaşlı annelerimiz, teyzelerimiz, yengelerimiz var. Kimileri birkaç kez kuaföre gidebilmiş. Kimileri denize girememiş, hiç sergiye gitmemiş. Kimileri Gölcük ü bile görmemiş ömrü boyunca. Fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak tüm ailesini desteklemiş bu gizli kahramanlara hem ödül vermek hem de eğlenirken hayata dair bilgiler vermek istiyoruz. Kadınlarımız beslenme, hukuki haklar, sağlık, hijyen, kişisel bakım, girişimcilik gibi birçok konuda bilgiye ve desteğe ihtiyaç duyuyor. Ödemişli kadınlar bu ihtiyaca bir kaynak olarak bizi görecek ve yanlarında hissedecekler. Bu sıraladıklarım ve benzeri fikir, eylem, toplantı, eğitim, gezilerle kadınlarımızla yöremizde güç birliği oluşturmayı hedefliyoruz. Desteğiniz için Yürütme Kurulu adına tekrar teşekkür ediyorum. Konuşmamı Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu sözüyle bitirmek istiyorum; Ey Türk kadını, Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlarda yükselmeye layıksın!”
Toplantı dilek ve temennilerle sona erdi.

By admin