• Sal. Tem 16th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ÜNİVERSİTELERDE KOOPERATİFÇİLİK-1

Bynehir nagehan sayal

Ara 1, 2021

Sosyal Ekonomi’nin başlıca kurumlarından olan kooperatifçilik üniversitelerimizde ne durumda? Araştırdım. Sonuç: Adıyaman, Bolu İzzet Baysal, Çanakkale Onsekiz Mart, Tekirdağ Namık Kemal, Manisa Celal Bayar üniversitelerinde Meslek Yüksek Okulu düzeyinde yer bulmuş.(1)Sosyal adaletin, eşit kalkınmanın, sömürüyü yok etmenin, kısacası demokrasinin en önemli aracı olan kooperatifler üvey evlât muamelesi görmekte. Türkiye’nin kalkınma tercihleri toplumdan yana değişene kadar bu manzara sürecek korkarım! Dileğim bu sürenin daha da uzamaması… Gelin şimdi dünyadaki örneklere bakalım birlikte:

Dünya genelinde kooperatiflere ilgi gösteren, öğrencilerine hareket hakkında temel bilgileri veren ve önemli araştırmalar üreten bazı üniversiteler var.

KANADA:St. Mary’s Üniversitesi çok bilinen bir örnek. Halifax, Nova Scotia’da bulunan üniversite Uluslararası Kooperatif Yönetim Merkezi’ni yönetiyor.Üniversite, “uluslararası olarak kooperatif yönetimi eğitimini ve bilgi yayılımını ilerletmek” için çalışıyor ve ayrıca kooperatif liderleri için eğitim sunuyor.Kooperatif eğitimi ve araştırması konusunda başrol oynuyor, uluslararası etkinlikler ve inceleme gezileri düzenliyor ve dünya çapında kooperatif örgütleriyle ortak çalışıyor. Kooperatif yönetimi için sertifikalar, lisans diplomaları ve yüksek lisans derecelerini içeren dersler veriliyor.

Kampüste Kooperatifçilik: Kanada St. Mary’sUniversity

Üniversite, bir dizi etkinlik de düzenliyor. Bunlardan biri 17-19 Haziran tarihleri arasında çevrimiçi yapılan ikinci Uluslararası Kooperatif Yönetimi Sempozyumu. Sempozyumun amacı, “kooperatiflerin insan merkezli, demokratik ve müştereken sahip olunan doğasına odaklanan yeni ve farklı yönetim çerçevelerini göstermek ve tartışmak.”Her yıl, İtalya’nın Emilia-Romagno bölgesine veya İspanya’da Modragon’a yapılan gezilerde öğrenci olmayanlara da yer ayrılıyor.

İRLANDA: Cork Üniversitesi Kooperatif Çalışmaları Merkezi, kooperatif organizasyonu ve gelişiminin her yönü için eğitimi, teknik eğitimi, bağımsız araştırmayı ve danışmanlık hizmetlerini destekliyor. 1981’de kurulan Merkez, tarım, topluluk, işçi, konut ve kredi kooperatifleri hakkında araştırmalar yürütüyor ve kooperatif sektörüne bilgi, tavsiye ve destek sunuyor.Araştırmaları, topluluk kooperatiflerinde kooperatif yönetimi uygulamalarını, büyük tarım kooperatiflerinde üyeliğin geliştirilmesini, kredi birliklerine gençlerin katılımını ve bir takım sosyal ekonomi projelerini kapsıyor.Merkez, sosyal ve dayanışma ekonomisi bilgisini geliştirmek için çalışan bir üniversiteler ve araştırmacılar grubu olan EMES Uluslararası Araştırma Ağı’nın bir parçası. Diğer üyeler arasında İngiltere’den Sheffield Hallam Üniversitesi, Avrupa Kooperatif ve Sosyal Girişimler Araştırma Enstitüsü (EURICSE) ve Fransa’daki Liege Üniversitesi Sosyal Ekonomi Merkezi var.

KOLOMBİYA: Güney Amerika’da, kökleri 1958 tarihli MosesCoady Enstitüsü projesine dayanan, Kolombiya Kooperatif Üniversitesi, dayanışma ekonomisini geliştirmek için bir grup kooperatifçi tarafından 1963’de kuruldu.1990’dan beri üniversite 5 yerel şubeye genişledi ve merkezi Bogotá’da kaldı. Üniversite, şu anki amaçlarının, topluluklarının ihtiyaçlarını karşılamak için ülke içindeki ve uluslararası ilişkilerini güçlendirmek, fiziksel ve teknolojik altyapı sağlamak ve öğrenme ve öğretim süreçlerini yenilemek olduğunu söylüyor.(2)