• Per. Kas 30th, 2023

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

TÜRKİYE YANGIN YERİ…

Bynehir nagehan sayal

Tem 30, 2021

OGM: 79 YANGINDAN 66’SI KONTROL ALTINDA
Orman Genel Müdürlüğü (OGM), 28- 30 Temmuz arasında çıkan 79 orman yangınından 66’sının kontrol altına alındığını açıkladı.
Açıklamada, “Ülkemizde devam eden orman yangınlarında son durum; 79 orman yangınından 66´sını kontrol altına aldık. Devam eden 13 orman yangınını en kısa sürede söndürmek için dur durak bilmeden alevlerle savaşmaya devam ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.
PAKDEMİRLİ: KONTROL ALTINDA
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kahramanmaraş ve Adana Ceyhan’daki yangınların kontrol altına alındığını açıkladı. Bakan Pakdemirli daha önce yaptığı açıklamada, “Muğla-Milas, Muğla-Bodrum-Güvercinlik ile Kayseri Yahyalı yangınları kontrol altına alındı. Soğutma çalışmaları devam ediyor” demişti.

KALEMLER KÖYÜ KÜL OLDU!

Yangın tüm Manavgat’ı sararken, Kalemle Köyü’nde yangın etkili oldu. Yangına teslim olan köyde büyük maddi hasar oluştu. Alınan bilgilere göre bölgede can kaybı yok.

3 ÜLKEDEN YARDIM GELDİ

3 uçak, 9 İHA, 1 insansız helikopter, 1 yangın söndürme tankı, 38 helikopter, 680 arazöz, 55 iş makinası ve 4000’in üzerinde personel yangınlarla mücadelede görev yapıyor. Bunun yanı sıra Rusya, Ukrayna ve Azerbaycan’dan da gönderilen uçak ve helikopterler ekiplerimize katkı sağlıyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: SORUŞTURMALAR DEVAM EDİYOR

Bugün Cuma namazı sonrasında yangınla ilgili değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhabirlerin yangınlardaki sabotaj iddiasını sorması üzerine, “Burada acaba herhangi bir suikast, bu tür şeyler var mı yok mu bunların üzerinde duruluyor. Soruşturmalar yoğun şekilde devam ediyor. Çalışmalar sonrası net bir şey açıklayabileceğiz. Boşverip geçilecek bir iş değil. Değişik mekanlarda hemen hemen aynı anda. Manavgat’ta başlayıp Marmaris, Bodrum kapsayacak şekilde süren bir yangın.” ifadelerini kullandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: KISMI YARDIM ÖDEMELERİ YARIN BAŞLAYACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, yangın hasar tespit çalışmalarına devam ettiklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu: “Vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılamak için birimler kurduk. Yangından 42 mahalle etkilendi, 27 mahalle boşaltıldı. Hasar tespiti yapılan vatandaşlarımıza kısmi ödemelerini yarından itibaren başlatıyoruz. Ziraat Bankası cumartesi günü bu amaçla açık olacak. Yangın sonrası hangi adımları atacağımızı kararlaştırmak için saha tespiti çalışmalarımız sürüyor. Giden canlar geri gelmez, vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını temin edeceğiz. Nakdi yardım yapmak isteyenler valiliğimizle temasa geçebilirler. Kurumlarımızdan da ilk yardımlar gelmeye başladı. Tarım ve Orman Bakanlığımız 8,5 milyon aktardı, Aile Bakanlığımız 5 milyon ama bu bütçeyi çok daha artırabileceklerini söylediler. AFAD’ımız da bir 5 milyon, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız da 5 milyon, toplamda 23,5 milyon kurumlarımızdan para aktarılmaya başlandı.”

HAKKINIZI HELAL EDİN…