• Cts. May 25th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

TRABZONSPOR

Byadmin

Ağu 18, 2021

Trabzonspor, 2 Ağustos 1967 yılında, kentte ezeli bir rekabet sürdüren İdmanocağı ile İdmangücü takımlarının birleştirilmesi ile kurulan bir takımdır.

İdmanocağı sarı – kırmızı, İdmangücü ise yeşil – beyaz renklere sahip olan iki takım olurken, kurucu heyet hem Karadeniz’i hem de Trabzon’u temsil edebilecek farklı renklerin belirlenmesine karar kılmıştır.

Bu doğrultuda bir yarışma düzenlenmesi dahi gündeme gelmişken, düzenlenen dört toplantıda herhangi bir sonuç elde edilememiş, beşinci toplantı sonunda ise taraftarında yoğun baskısı üzerine İdmanocağı temsilcilerinin “Koyu Bordo”, İdmangücü temsilcilerinin ise “Açık Mavi” önerileri kabul edilmişti.

Böylelikle Türk futbol tarihindeki en önemli Anadolu takımlarından Trabzonspor’un renkleri Bordo – Mavi olarak belirlenmiş oldu.

Trabzonspor amblemi üzerinde takımın kısaltılmış hali olan TS ibaresi, bordo renkli bir zemin üzerine mavi renklerle yazılmıştır. T ile S harflerinin kesiştiği noktada takımın kuruluş tarihi olan 1967 ibaresi bulunmaktadır.

Bunun ile beraber TS ibaresinin üst kısmında kulübün temsil ettiği spor dallarını simgeleyen bir top figürüne de yer verilmiş, oval bir dikdörtgen şekline sahip olan ana gövdenin en üst bölgesinde ise şampiyonluklarına işaret eden sarı renkli bir yıldız yer almaktadır. Trabzonspor logosu, Trabzonspor Kulübü adına 6 Mayıs 2003 tarihinde tescil edilmiştir.

By admin