• Paz. May 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

TİRE POLİSİ’NDEN ‘UYUMA’UYARISI

Bynehir nagehan sayal

Nis 28, 2022

Tire Polisi, uyuşturucuyla mücadele kapsamında kurulan ‘UYUMA’ uygulamasının tanıtımını yaptı. Polis programı vatandaşlara anlattı ve Salı Pazarında bilgilendirme broşürü dağıttı.

Tire İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri, uyuşturucu maddeyle mücadeleyi sürdürüyor. Tire’de ekipler uyuşturucu satıcılarına yönelik operasyonları sürdürürken, kullanımın önüne geçmek için de çeşitli projeler gerçekleştiriyor.
Tire’de polis ekipleri dün Tire Salı Pazarı girişine stant kurarak ‘UYUMA’ uygulamasını tanıttı. Vatandaşlara broşür dağıtan ekipler, halkı bilgilendirme çalışmalarının aralıksız bir şekilde sürdürüleceği öğrenildi.
UYUMA PROJESİ NEDİR?
Uyuşturucu madde kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta gençlerimiz olmak üzere toplumumuz açısından büyük tehlike arz etmektedir. Uyuşturucu ile etkin mücadelede kolluğun suç ile mücadelesi kadar, toplumumuzun bu konuda bilinçlendirilmesi de kaçınılmazdır. Başta gençlerimiz olmak üzere vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tamamen yerli ve milli bir yazılımla gerçekleştirdiği, akıllı telefonlardan Google Play Store ve Apple sanal mağazalarından ücretsiz olarak temin edilebilen UYUMA Uygulaması aktif hale getirildi. P
ROJENİN AMACI
UYUMA projesi, teknolojik imkânlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmak, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde ve daha etkin hale getirmek suretiyle kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturmak amacıyla hazırlandı. Bu proje ile uyuşturucu suçlarına daha seri müdahale imkânı sağlanması hedeflenmiştir. Uygulamanın önemli özelliklerinden biri ise bildirim yapanın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması, bildirim yapanın numarasının görünmesi ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmeyecek olmasıdır. Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, kişisel bilgilerini sisteme kaydettikten sonra uygulamayı kullanmaya başlayacaktır. Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunacak. Sisteme konum bilgisiyle birlikte düşen ihbar, bölgeye en yakın ekibe iletilecek. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır.