• Paz. Eyl 24th, 2023

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

TİRE LAVANTA KOKACAK…

Bynehir nagehan sayal

Haz 2, 2022

Tire’de az suyla tarım yapmak amacı ile hayata geçirilen lavanta bahçesi hasada hazırlanıyor.

Bir sene önce kendi imkanlarıyla hayata geçirdiği tıbbi ve aromatik bitkiler üreten More Tarım, yaşanan su problemlerini engellemek ve gelecek nesle yaşanılabilir bir dünya bırakmak için lavanta üretmek isteyen herkesi üretim alanına bekliyor.

İşletmeci Ömer Peker, “İşletmemizi geçen yıl faaliyete geçirdik. 1 yıllık bir işletmeyiz. Küçük Menderes Havzası’nda bildiğiniz üzere su problemi var. Yeni nesle ve şu anda çiftçilik yapan vatandaşlarımıza da öncülük olması amacıyla az suyla nasıl tarım yapabiliriz, onun mücadelesini vermek için bu işe giriştik. İnşallah başaracağız. Biz bu üretimi yaklaşık 100 dekar alanda yapıyoruz.  Doğal hayatın etkileşimini öldürmemek için de tepede belirli alanı arı kovanlarımıza bıraktık. 80 dekar gibi bir ekili alanımız var. Şu anda çiçeklenmeler başladı. Bu sene bahar döneminde havalar soğuk gitti. Değişkenlik gösterebilir mevsime göre öyle tahmin ediyoruz.

Büyük ihtimalle haziran sonu gibi ilk hasadımızı yapmak istiyoruz. Bu işe öncülük yaparak Küçük Menderes Havzası’nda tarıma destek vermeyi ve Lavanta üretmek isteyen çiftçilerimizi çeliğiyle, dikimiyle ilgili destekleyip havzayı mor bir çiçek bahçesine dönüştürmek en öncelikli amacımız.

Biliyorsunuz şu an dünyada tarım en büyük sanayi, bunu bu bölgede başarabilirsek ne mutlu bize. Torunlarımıza ve gelecek nesle, hem suyumuzu daha ekonomik kullanmak, hem de sürdürülebilir tarımı devam ettirebilmenin yolunu göstermek zorundayız” dedi.