• Cts. May 25th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

Tarihe ışık tutan kazı çalışmasına Ödemiş Belediyesi’nden destek

Tarihe ışık tutan kazı çalışmasına Ödemiş Belediyesi’nden destek

Ödemiş’te tarihi Hypaipa Antik Kenti’ne ev sahipliği yapan Günlüce Mahallesi’nde Roma döneminden kalma su sarnıcında Ödemiş Müze Müdürlüğünce kurtarma kazısı yapılıyor. Tarihe ışık tutan kazı çalışmasına Ödemiş Belediyesi de destek veriyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Ödemiş Müze Müdürlüğü tarafından Günlüce Mahallesi’nde yapılan kurtarma kazısıyla Roma İmparatorluğu dönemine ait Hypaipa Antik Kenti’nin su ihtiyacını karşılayan sarnıç gün yüzüne çıkıyor. Ödemiş Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen kazı çalışması büyük bir özen ve dikkatle sürdürülüyor.

“Hypaipa Antik Kenti’nin gücünü yansıtan bir yapı”

Kazı çalışmalarına gözlemci olarak katılan Prof. Dr. Veli Sevin çalışmalarla ilgili bilgi vererek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izniyle Ödemiş Müze Müdürlüğü tarafından Ödemiş Belediye Başkanlığı’nın katkılarıyla bir kurtarma kazısı yapılıyor burada. Roma İmparatorluk çağına ait yaklaşık 1600-1700 yıllık bir su sarnıcı için bu kazı yapılıyor. İki büyük odadan meydana gelen sarnıç tabi ki Hypaipa Antik Kenti’nin su ihtiyacını karşılamak üzere, özellikle kıtlık ayları düşünülerek planlanmış. Benim gördüğüm kadarıyla Ege Bölgesi’ndeki Küçük Menderes havzasındaki en büyük sarnıç ifadesini kullanabilirim. Şu anda temizlik faaliyetleri sürüyor. Çıkan malzemelere göre milattan sonra üçüncü-dördüncü yüzyıl civarına ait olduğunu anlıyoruz. Hypaipa Antik Kenti’nin de gücünü yansıtan bir yapıyla karşı karşıyayız. Buranın temizlenip turizme kazandırılması bölgemiz için çok fayda olacaktır. Ziyaretçi çekecek bir nokta haline gelecektir Hypaipa” dedi.