• Paz. Nis 14th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ŞANLI DİRENİŞİN 103. YIL DÖNÜMÜ KUTLANDI

Bynehir nagehan sayal

Haz 6, 2022

İşgal kuvvetlerine karşı 1919’da ilk kurşunun atıldığı ve Kuvayı Milliye hareketinin başlangıç yeri kabul edilen İlkkurşun Mahallesi’nde, işgale karşı ilk sivil direnişin 103. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

İlkkurşun Anıtı’ndaki törene Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Bornova Kaymakamı Fatih Genel, Ödemiş Jandarma Komutanı Binbaşı Hüsnü Korkmaz, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Belediye Başkan Yardımcıları, İzmir Büyükşehir Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Belediye Meclis Üyeleri, Oda Başkanları, muhtarlar, gaziler ve efeler katıldı.

Tören, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş tarafın İlkkurşun Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerimiz için Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Ödemiş Jandarma Komutanlığında görevli askerler ilk kurşun şehitleri anısına üç pare saygı atışı yapıldı. Tören alanında devam program, Ödemiş Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği ortaokullar arası İstiklal Marşımızı güzel okuma yarışmasında birinci olan Sude Akça marşımızı okudu. Sonrasında efeler gösterilerini sundular.

İlkkurşun Mahalle Muhtarı Mert Atik, “Tarihimiz açısından son derece önemli olan bu muharebeyi sadece anmak yeterli olmayacaktır.  Bu direniş gelecek nesillere aktarılarak onların yolunu aydınlatmalıdır. Bu bağlamda köyümüzde yapılan İlkkurşun Direnişini anma programı bilhassa gelecek nesiller için geçmiş ve gelecek arasında kuracakları bağ olması nedeniyle son derecede önemli bulduğumu sizlerle paylaşmak isterim. İlkkurşun Direnişinin anma programının hazırlanmasında katkı ve emekleri olan sayın belediye başkanım ve saygıdeğer personellerine teşekkürlerimi sunar, şanlı tarihimize göstermiş oldukları saygıdan dolayı şükran duygularımı ifade etmek isterim. Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını ayrıca bağımsızlık mücadelesini uğruna hayatını feda etmiş tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum” dedi.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Bizler bugünlerimizin toprağın kara bağrında sıra dağlar gibi duran şehitlerimize tarih boyunca fedakârlığın simgesi olmuş gazilerimize borçluyuz. Onlar canları ve kanları ile bu topraklara sahip çıktılar, kutsallaştırdılar adeta toprağımızı bugün aynı zamanda 5 Haziran Dünya Çevre Günü yaşadığımız bu toprakların ecdat kanıyla sulanmış olmasını her türlü korunmasında çevreci bilinçle gazilerimizin ve şehitlerimizin anısını da unutmadan korumak zorundayız. Birileri unutsa da yüreğinde Cumhuriyet ve Atatürk sevdasını taşıyanlar olarak bizler o günleri o mücadeleyi unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bu duygularla yürekler yazılan destan İlkkurşun Direnişinin 103. Yılını bir kez daha kutluyorum. Ödemişliler olarak dedelerimizi emperyalizme karşı çıkması yiğitçe mücadele etmesiyle her zaman gurur duyduk, o gün ilk kurşunu sıkan efeler bugün yine yanımızda ve yine aynı ruhu yaşatıyorlar. Dirilişe ve direnişe, kurtuluşa giden yolda canlarını ortaya koyan atalarımızın değerli anıları önünde saygıyla eğiliyor. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü silah ve dava arkadaşlarını tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş değerli gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum. İlkkurşun Bayramı’mız kutlu olsun” dedi.

Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, “ 103 yıl önce bu tepede örgütlü direnişin ilk tohumları, Kurtuluş Savaşımızın ilk kurşunları atıldı. İşgalden bağımsızlığa giden yolun başlarıydı, bu direniş Anadolu halkına moral oldu. Kuvayı Milliye’nin yaktığı bu ateş tüm yurda yayıldı, sonuçta Sakarya, Dumlupınar ve 9 Eylül’de düşmanın İzmir’de denize dökülmesiyle Kurtuluş Savaşımız zaferle sonuçlandı. Bizler burada bugün bu bayramı yapabiliyor bu bayrağın altında oturabiliyorsak tabi ki bunu birilerine borçluyuz. Bunu “Ya İstiklal Ya Ölüm” diyen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e onun kahraman silah arkadaşlarına ve bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçluyuz. Bizlere düşen bu borcu unutmamak ve unutturmamaktır. Ben tüm şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle, minnetle, şükranla yâd ediyorum. İlkkurşun Bayramı’mızı bir kez daha tebrik ediyorum” diye ifade etti.