• Çar. Ara 6th, 2023

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

OSMAN ÖZTÜRK, “SÜT ZAMMINI FIRSATA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR”

Bynehir nagehan sayal

Nis 2, 2022

Gıda Komitesi’nin de onaylamasıyla 1 Nisan’dan itibaren süt 5,70 liradan satılacak ancak yem fiyatları, süte yapılan zam yürürlüğe girmeden üç gün önce zamlandı. 50 kilogramlık bir çuval süt yeminin fiyatı, 305 liradan 235 liraya yükseldi. Tire Süt Kooperatifi Başkanı Osman Öztürk, “Süt zammını fırsata çevirmek istiyorlar. Böyle bir şey kabul edilemez” dedi.

Muhittin AKBEL / EGEDESONSÖZ

Ulusal Süt Konseyi’nin önerisi ve Gıda Komitesi’nin onayıyla 1 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere bir litre sütün fiyatı 4,70 liradan 5,70 liraya, 20 kuruş olarak destekleme primini de 1 liraya çıkarılmıştı. Süt üreticisi, henüz 5,70 liradan bir litre süt satmadan yem fiyatlarına zam geldi.

ORTALAMA 20 İLA 30 LİRA ARASINDA ARTIŞ OLDU

13 Mart’ta hayvan yemine yapılan ciddi zamların üzerinden henüz iki hafta geçmesine rağmen, bir zam daha yapıldı. Çeşitli firmaların bir çuval süt yeminin fiyatını 20 ila 30 lira arasında artırdı. Buna göre 13 Mart’ta 250 liradan 315 liraya çıkarılan süt yeminin çuvalı, sütte zamlı tarife uygulanmadan üç gün önce 335 liraya yükseltildi. Besi yeminin fiyatı ise, 275 liradan 305 liraya çıktı. Yine 13 Mart’ta 300 liradan 380 liraya çıkarılan “Tam kafes yemi” tabir edilen tavuk yemi de 420 lira oldu.  Tire Süt Kooperatifi Başkanı Osman Öztürk, “Süt zammını fırsata çevirmek istiyorlar. Her zaman yaptıkları bir gibi yine fırsatçılık yaptılar. Yeme zam yapılmasını gerektirecek bir durum yok. Son zam, kabul edilebilir bir şey değil” dedi. Süt üreticisi İsmail Sarıbey ise iki hafta üst üste aynı fiyattan yem almanın mümkün olmadığını söyledi.

ÖZTÜRK: KEŞKE YEM FİYATLARI HİÇ OLMAZSA AYNI KALSA DA…

Tire Süt Kooperatifi olarak ortaklara ellerindeki yemi zamsız fiyattan verdiklerini ancak stoklar bittiğinde yüksek rakamdan yem almak zorunda kalacaklarını belirten Başkan Osman Öztürk, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ortaklarımız zarar görmesin diye elimizdeki yemleri, zamlı fiyatı uygulamadan veriyoruz. Olması gereken de aslında budur. 8 Aralık 2021’de süt fiyatları artırılmış, 4.70 lira olmuştu. O günlerde de yem fiyatları, süte zammın ardından anında yükselmişti. Bu sefer 1 Nisan’dan itibaren uygulanacak sütün litre birim fiyatı, 15 gün öncesinden açıklandı. Belki bu hataydı ama yem fiyatı 5’er liralık, 10’ar liralık zamlar almaya başladı. Yem fabrikaları, süt fiyatlarının arttığını görünce, hammaddenin yurtdışından geldiğini bahane ederek fiyatı artırıyorlar. Bugünkü fiyatlarda kalacağını düşünmüyoruz, mutlaka daha da artacak. Çünkü bir denetleme yok, dur diyen yok. Keşke yem fiyatları bu seviyede kalsa da hayvanlarımız kesime gitmekten kurtarılsa. Sütte yeni tarifeden satış, 1 Nisan’da başlayacak ancak üretici parasını bir ay sonra alacak. Üretici, sattığı sütün parasını alıncaya kadar, yem fiyatları, göreceksiniz, iki üç defa daha zamlanır. Bu soruna devletin mutlaka çözüm bulması gerekiyor. Devletin yem üzerinden üreticiye mutlaka destek vermesi gerekiyor. Yem sektörü, özel sektörün elinde olduğu için dur diyemiyorlar. Önümüzdeki 5-6 aylık süreç bizim için çok önemli. Süt 5,70 oldu, 1 lira da destekleme verildi. Bu rakamlar bizi kısmen de olsa düzlüğe çıkaracak derken, başta yem olmak üzere tüm girdi maliyetleri artmaya devam ederse, üretici yine geri geri gitmeye başlar.”

ÜRETİCİ: YEM FABRİKALARINA ÇALIŞIYORUZ

Üreticinin, yeni süt tarifesinden henüz bir kuruş bile kazanmadan yeme zam yapmanın ahlaklı bir yanı olmadığını öne süren İsmail Sarıbey, “Süt üreticisi, besici, yemciye çalışır hale getirildi. Bakanlığın, hiç olmazsa son yem zammının geri çekilmesini sağlamalı. Ben yaptım, oldu, mantığıyla yeme getirilen zam, yakında üreticinin yine hiç para kazanmadan üretime devam etmek zorunda kalmasına sebep olacak. Süt üretiminden kazanamayacak üretici, istemeyerek de olsa hayvanını kesime gönderecek” sözleriyle dert yandı. Sarıbey, devletin süt desteğini 1 liraya çıkarması gerektiğini söylediklerini ve 1 lira olduğunu, ancak bu artıştan üreticinin değil, yem fabrikalarının faydalandığını sözlerine ekledi.