• Paz. May 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

‘ÖLÜM’ YOLU MECLİSE TAŞINDI

Bynehir nagehan sayal

Oca 31, 2022

Ödemişli efeler yapılmayanı unutmaz!

TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi ve CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, “İzmir’in Ödemiş İlçesi’nde yaşayan vatandaşların bitmek bilmeyen karayolu çilesini” Meclis gündemine taşıdı.

TBMM Divan Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, İzmirÖdemiş,Ödemiş-Kiraz, Ödemiş-Ovakentve Ödemiş-Belevi yollarının belirlenen tarihlerde tamamlanmadığını, hatta Ödemiş-Ovakent yolunun yapımına ise 2 senedir başlanmadığını ifade etti. Başlıca geçim kaynağı tarım olan yöre halkının bu durumdan çok olumsuz etkilendiğini dile getiren CHP’li Av. Sevda ErdanKılıç,

“Türkiye’nin, belki de dünyanın en verimli topraklarına sahip olan Ödemiş İlçesi’nin bu potansiyelini tam anlamıyla ortaya çıkartabilmesi için çevre il ve ilçelerle olan bağlantı yollarının da kusursuz olması gerekmektedir. Üretici ürününü müşterisine gönül rahatlığıyla ulaştırmalıdır, ancak Ödemişli vatandaşlarımız bu avantajını, bitmeyen karayolu çilesinden dolayı kullanamıyor.” dedi.

“Kaza olmayan gün sayısı yok denecek kadar az”

2 gün önce Ödemiş İlçesi’nin merkezinde ve köylerinde yaptığı saha çalışmalarında hep aynı şikayeti aldığını belirten CHP Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, Ödemiş’te karayolu eksikliği olduğunu, yolların çok dar ve yüksek tonajlı kamyon trafiğinin de çok yoğun olmasından kaynaklı sık sık kazaların meydana geldiğini aktardı. Hatta yöre halkının Ödemiş-Ovakent yoluna “Ölüm Yolu” ismini verdiğini, bu bölgede kaza olmayan gün sayısının yok denecek kadar az olduğunu belirten TBMM Divan Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bu durum bölgede yaşayan vatandaşların artık canına tak etmiş durumda. Aynı zamanda Ovakent’i Aydın iline de bağlayan bu yaklaşık 15 kilometrelik yolda 2 sene önce karayolları tarafından istimlak çalışmaları yapılarak ‘yol genişletilecek’ diye söz verilmiş, ancak hala ne bir çalışma ne de bir önlem var. Bölgede daha önce sözü verilen çevre yolunun da yapılmamış olması ağır tonajlı kamyonları bu yollardan geçmeye zorluyor. Yöre halkının can tehlikesi de trafikle birlikte her geçen gün artıyor. Artık bu yolların yapım zamanı geldi. Seçim dönemi gelip söz verip, ‘seçim bitti ortaklık bozuldu’ diyerek bu işler olmaz. Devlet yönetimi ciddiyet ister. Söz verildiyse bu yollar yapılmalı.”

 “Ödemişli efeler yapılanı da yapılmayanı da unutmaz”

CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, AK Parti iktidarlarının “oy yoksa hizmet de yok” anlayışının Ödemiş’te de kendini gösterdiğini kaydederek, “Ödemişli efeler yapılanı da yapılmayanı da unutmaz.” dedi. TBMM Divan Üyesi Av. Kılıç, açıklamasını şöyle tamamladı: “Cumhurbaşkanı’nın yazlık, kışlık, uçan, yüzen saraylarına milyarlarca lira harcanıyor. Her yıl milyonlarca liraya makam araçları alınıyor. Saray inşaatlarına, Saray’ın araçlarına milyonlarca lira ayıranlar yöre halkı için hayati önem taşıyan bu yollara bütçe ayırıp da tamamlayamıyor. Çünkü bu yollarda rant yok. Rant olmayınca ‘yapalım’ diye bastıran 5’li çeteler de yok ortada.1150 odalı Saray’ın bir yıllık elektrik harcamasıyla bile yapılabilecek bu yolları yapmayanları Ödemişlilerin vicdanına bırakıyorum.”