• Sal. Tem 16th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ÖĞRENCİLERİ 4. SANAYİ DEVRİMİNE NASIL HAZIRLAMALIYIZ?

Byadmin

Eyl 2, 2021

Geleceğin Okulları

Öğrencileri Dördüncü Sanayi Devrimi’ne Nasıl Hazırlamalıyız?-2

Sean Fleming

Çeviren: Mutahhar Aksarı

Ocak-2020’de yayımlanan “Geleceğin Okulları – Dördüncü Sanayi Devrimi İçin Yeni Eğitim Örnekleri Tanımlama” başlıklı İngilizce rapor, toplam 34 sayfa. “Learning 4.0 Cummunity (4.0 Toplumunu Öğrenme)”, “Global Future Council on the New Education and Work Agenda (Yeni Eğitim ve Çalışma Konulu Küresel Gelecek Kurulu)” adlı çalışma gruplarından görüş ve rehberlik desteği almış. İlk gruba A.B.D.’den 6, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Danimarka ve Finlandiya’dan 1’er uzman katılmış. İkincisinde ise; A.B.D.’den 6, Birleşik Krallık’tan 4, Çin ve İsviçre’den 2, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Kanada, Pakistan, Singapur ve Uluslararası Çalışma Örgütü’nden 1’er uzman görevlendirilmiş. “Schools of Future Campaign (Geleceğin Okulların Kampanyası)”nda 51 okul/kuruluş-örgüt yer almış. 3 uzmanın yönetiminde 98 tane Platform for Shaping the Future of the New Economy and Society Business Partners (Geleceğin Yeni Ekonomi ve Toplumunu Biçimlendirme Platformunun İş Ortakları)” iş ortağı destek verip kılavuzluk etmiş. “Geleceğin Okulları” sırasıyla Endonezya, Kenya, Kanada, Mali, Vietnam, İspanya, Finlandiya, Hindistan, Çin, A.B.D., Peru, Umman, Birleşik Krallık ve Ekvador’da bulunuyor. Her biri tek tek inceleniyor. Sizlere kısaca tanıtmaya çalıştığım rapor çok kapsamlı ve ayrıntılı. İleride belki tümünü çevirip, inceleyebilirim. Şimdilik raporun genel yaklaşımını ele verecek 5 örnekle yetiniyorum. İyi okumalar…

2. Finlandiya’nın gelişmekte olan girişimcileri: Finlandiya, dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edilen eğitim sisteminin kalitesi açısından alışıldığı üzere hep üst sıralarda yer almakta.1958’de kurulan South Tapiola Lisesi, ülkenin en iyi okullarından biri. Finlandiya ulusal müfredatını izlemenin yanı sıra, girişimcilik, etkin vatandaşlık ve gerçekçi dünya uygulamalarıyla sosyal farkındalık üzerinden işbirliğini öğretmeye özel bir odaklanma sağlar.Okulun Genç Girişimcilik Programı, öğrencilere gruplar halinde kendi işlerini yaratma ve ardından ulusal yarışmalara kendi özgün fikirleriyle girme fırsatını verir. 

3. Endonezya’da büyüyen yeşil liderler: Geleceğin yeşil liderlerini biçimlendirmek, 2008’de Bali’de açılan Yeşil Okul’un temel amacıdır. 800 kişilik güçlü öğrenci topluluğu 3 ile 18 yaş aralığındaki çocuklardan oluşuyor. Okulun 2021 yılına kadar Yeni Zelanda, Güney Afrika ve Meksika’ya açılma plânları var.Sürdürülebilir bir okul ortamını sürdürmek, okulun ana çalışmalarından biri. 2017-2018 öğretim yılında öğrenciler, her ay 150 kilogramın üzerinde yiyecek üretti. 2018’de Singapur’un en büyük temiz enerji sağlayıcısı olan Sunseap ile güçlerini birleştirerek, okulun enerji şebekesinden tamamen çıkmasına yardımcı oldu.

 4. Kenya’daki mülteciler bağlantı kuruyor: 2015’te Belçikalı öğretmen, eylemci ve girişimci Koen Timmers, Kenya’daki Kakuma mülteci kampında bir sosyal yardım görevlisiyle konuştuktan sonra internet ortamında projelere katılımcı finansman desteği sağlayan bir kitlesel fon toplama kampanyası başlattı.Gönüllü öğretmenleri mülteci çocuklarla buluşturmak için kampa kendisininki de dahil olmak üzere 20’den fazla dizüstü bilgisayar, güneş panelleri ve internet malzemeleri gönderdi. Şu anda 6 kıtada kamptaki çocuklara uzaktan İngilizce, Matematik ve Fen dersleri veren 350 öğretmen var.Kakuma örneği, şu anda bir Yenilikçi (Innovation) Laboratuvarı Okulları Ağı aracılığıyla Tanzanya, Uganda, Nijerya, Fas, Arjantin, Güney Afrika, Brezilya ve Kanada Arktik adalarına genişliyor.

5. Vietnam’da teknolojiyi yoğun uygulama: TEKY, 6-18 yaş arasındaki çocuklar için Vietnam’daki ilk STEAM (Science Technology Engineering Art Mathematics-Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik) akademisi. 2017’de kurulan şirket, o zamandan beri ülke genelindeki 5 şehirde 16 merkez oluşturmuş. Akademi, Vietnam’daki 30 okulla yapılan ortaklıklar yardımıyla, 9 ile 18 aylık teknoloji kursları ve tatil dönemleri için kodlama kampı açabiliyor. TEKY, programlama, robotların tasarımı, üretimi ve kullanımı ile ilgilenen çok disiplinli bir bilim dalı (robotics), web tasarımı, çokluortam (multimedia) iletişimi ve canlandırma (animation) üzerine eğitim (modules) veriyor ve öğrenciler, öğrenme sürelerinin yaklaşık % 80’ini teknolojiyle etkileşim içinde geçiriyor.

KAYNAK:https://www.weforum.org/agenda/2020/02/schools-of-the-future-report-2020-education-changing-world/ Erişim:15.01.2021-13:50

By admin