• Paz. Eyl 24th, 2023

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ÖDEMİŞ’TE UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE DERNEĞİ KURULDU

Bynehir nagehan sayal

Haz 3, 2022

Son zamanlarda artan uyuşturucu kullanımını engellemek için Ödemiş’te yeni bir dernek kuruldu.

11 Nisan 2022 tarihinde kuruluşu için başvurulan dernek, 13 Mayıs 2022 tarihinde onayını aldı. Yönetim Kurulunda Geçici Dönem Başkanı; Murat Ürün, Disiplin Kurulu; Yurdaer Öztürk, Zeki Mert ve Mehmet Taşlı, Mali İşler; Özkan Urgan, Türker Coşkun, Seçkin Öner, Sedat Peynirci, Halkla İlişkiler Birimi; Genel Sekreter Hicran Özçelik, Sosyolog; Duygu Durumcu Eroğlu, Merve Peynirci, Hukuk Danışmanı, Onur Atbin, Medya ve Basın Koordinatörü, Levent Çetinol’ dan oluşuyor.

Murat Ürün, “Bugüne kadar Türkiye’de çok az yapılan veya çok az cesaret edilen bir işe şu anda iyi bir ekiple birlikte girdiğimizi tahmin ediyorum. Şeyh Edebali, Osman Gazi’ye ilk devleti kurduğunda bir tavsiye vermiş, “insanı yaşat ki devlet yaşasın” bizde bundan sonraki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatan toprakları içerisinde insanı yaşatmak ve korumak adına yapılan bütün faaliyetlere katkıda bulunmak için bu yola çıktık. Derneğimizin ilgilendiği konu çok hassas bir konu isminden de anlaşılıyor. Şu anda memleketin başına dert olmuş, ailelere çok büyük sıkıntı olmuş, eşleri ayıran, çocukları küçük yaşta yok eden bir konu, devletimizin ileriye dönük ülkede yapmış olduğu yatırımlar var. Çocuklarımız, gençlerimiz sağlıklı büyüsünler, kendilerine iyi bir hayat kursunlar ve devletin yapmış olduğu bir takım yatırımlardan ileriki günlerde kendi evlilik hayatlarında, meslek hayatlarında sonuna kadar faydalansınlar.

Derneğimizin her hangi bir ihbar etme, muhbirlik yapma gibi bir görevi yok. Kuruluş misyonumuz içerisinde bir madde olarak koymadık. Neden koymadık, bu konuda resmi kurumlarla ve STK’larla sürekli irtibat halinde olacağız. Her şeyden önce bu uyuşturucu ile mücadele konusunun, gençlere yönelik veya uyuşturucuya bulaşmış olanlara faydalı bir faaliyet olacağı konusu, önce akla gelebiliyor ama bundan mustarip olan aileler var. Derneğin asıl çıkış amacı bu ailelere yalnız olmadığını hatırlatmak, cesaret ve umut vermek. Ödemiş’teki uyuşturucu meselesini Ankara’daki Bakanlıklara kadar duyurmamız gerekiyorsa bu konuda emniyet, kaymakamlık, valilik ve diğer kurumlarla bitirici istişarelere girmemiz gerekiyorsa kurumsallaşmamış gerekiyordur. O yüzden oturduk ve kurumsallaşmaya karar verdik ve yönetim kurulumuzu oluşturduk. Derneğimiz bu şekilde kuruldu.

“Bu mücadele benim için 3 yıl önce başladı”

Ben Ödemiş Belediyesi Meclisinde, uyuşturucuyla mücadele komisyonun önergesini veren ve kurduran meclis üyesiyim, bu mücadele benim için 3 yıl önce başladı. Pandemi girdiği için belediye faaliyetlerinde yeteri kadar verim alamadık. Bizde o yüzden resmileştirmek istedik. Yönetim kurulundaki arkadaşlarım benden daha önce uyuşturucuyla mücadele konusunda hizmet vermiş münferit olarak koşturmuş arkadaşlardır. Derneğimizin içinde sosyolog, psikolog, doktor, avukat arkadaşlarımız var. Artık bundan sonra profesyonel olarak Ödemiş’te uyuşturucuyla mücadele konusunun üstüne gideceğiz”

  • Madde Bağımlısının kişinin ailesi size ulaştıktan sonraki süreç nasıl başlıyor?

“Bu işlerde yönlendirme önemli, doktor, sosyolog, psikolog arkadaşlar zaten bu tedavi sürecinin nasıl başlaması gerektiğini ve ilk hangi kurumlara müracaat edilmesi konusunda yol gösterici, tedavi sürecinin hangi kurumlarda başladığı, tedavi bittikten sonrada tedavisi tamamlanmış arkadaşlarla da biz dernek üyeleri olarak sürekli irtibatta kalıp, bu arkadaşlara iş, aş dikkatlerini hayata döndürmek konusunda bir takım projeler üretmeyle ilgili kararlarımız var. Bizim için süreç, tedavileri bittikten sonra uygun bir şekilde hayata adapte etmek.  İleriki günlerde üye kayıtlarımız başlayacak. Üye olmak isteyen arkadaşları maddi açıdan yormamak için aylık 20 TL olarak üye kayıt oluşturacağız.

Özkan Urgan, “ Biz kısa süre önce bir yola çıktık ve resmiyet kazandık. Önümüzdeki günlerde çalışmalarımıza başlayacağız, çok güzel projelerimiz olacak,  heyecanlıyız. Hepimiz münferit olarak bu işlerle uğraşıyorduk ama bir araya gelerek birlikten kuvvet doğar felsefesiyle hareket edeceğiz. Kurumsallık tabi ki önemliydi, çünkü bireysel olarak sesinizi duyurmak zor ama birlikte olduğumuz zaman burada bir şeyler var imajını yaratıyorsunuz. Bu şekilde de başarılı olacağımıza canı gönülden inanıyoruz. Bunun dışında projeler çok yani bu iş Leb-i Derya, ne yapmak isterseniz onu yaparsınız. Bu iş o kadar büyük kanayan yara ki Türkiye çapında, tüm dünya da, Ödemiş’te de öyle ilçemiz önceden çok güzel şeyleri ilham alırken artık farklı noktalara gitmeye başladı. Bizlerde bu kötü gidişatı, tersine çevirip pozitif sinerji ile güzel projeler üreterek özel durumlu çocukları ve gençlerin maalesef ilçemizde sosyalleşeceği çok fazla etkinlik yok, bizler o etkinlikleri projelendirip farklı şekilde gençlerin ilgisini bu alanlara ve sportif alanlara çekmek istiyoruz. Zaten hali hazırda Emniyetspor kulübü olarak futbol takımlarımız var. Yeni olarak Off Road turnuvasını ekledik. Bundan sonrasında beach voleybol turnuvası planlıyoruz. Bunların ardı ardına projelere ekleyip güzel bir şekilde tersine döndürmeye çalışacağız bu kötü gidişatı. İnşallah hepimiz için iyi olacak” dedi.