• Cum. Haz 14th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ÖDEMİŞ’İN SORUNLARI KENT KONSEYİ GENEL KURULUNDA GÖRÜŞÜLDÜ

Ödemiş Kent Konseyi Olağan Genel Kurul Toplantısı 11.10.2022 tarihinde Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirildi. Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, yürütme kurulu üyeleri ve genel kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda kent konseyinin geride kalan yedi aylık dönemdeki faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Genel Sekreter Uçar: “Gücümüzün farkında olmalıyız”
Divan başkanlığına Tayfun Bengi’nin, divan üyeliklerine ise Hüseyin Buldan ve Erdem Derya’nın oybirliği ile seçildiği olağan genel kurul toplantısında Ödemiş Kent Konseyi Genel Sekreteri Yücel Uğur Uçar, konsey faaliyetleriyle ilgili sunum gerçekleştirdi. Aynı zamanda üyelere hitaben konuşan Uçar Ödemiş Kent Konseyi’ne üye kurumların genel kurul toplantılarına yeterli ilgiyi göstermediğinden bahsetti.
2006 tarihli kent konseyi yönetmeliğinin konseylere yüklediği önemli görevlerin altını çizen Uçar, “Kentin hak ve hukukunu korumak, halkın karar alma sürecine katılımını sağlamak, hesap sorma bilincini geliştirmek, saydamlığı artırmak, hemşehrilik bilincini geliştirmek ve dayanışmayı sağlamak gibi kalkınmamızı doğrudan etkileyecek görevlerimiz var.” dedi.
Kent konseylerinin kentteki tüm kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluştuğuna değinen Genel Sekreter Uçar, “Genel kurullar kentin en güçlü baskı grubu olacak şekilde tasarlanmıştır. Biz kent kararlarında yetkilileri etkileyecek güce sahibiz. Peki, Ödemiş Kent Konseyi bu gücü ne kadar kullanmaktadır? Genel kurul üyelerinin ne kadarının konseyimize sahip çıktığını salona bakınca anlayabiliyorum. Bu ilgisizliğini sebebini bulmamız gerekiyor. Gücümüzün farkında olmalıyız. Kurumsal katılımın gücüyle hareket etmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Mehmet Taşlı: “Kaldırım, yol ve meydanlardaki işgal sorunu çözülmeli”
Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, Ödemiş’in güncel sorunlarını belirten bir konuşma yaparak yetkilileri göreve davet etti. Ödemiş’te kaldırım, yol, park ve meydan gibi yerlerde yayaların geçişini zorlaştıran işgallerin söz konusu olduğunu vurgulayan Taşlı, “Bu haksız işgallerin önlenmesi için zabıta yetkililerimizi ve kolluk güçlerini göreve davet ediyoruz. Ödemiş’te yaşam kalitesini olumsuz etkileyen problemlerin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” dedi. 
Başkan Taşlı konuşmasında Ödemiş’te çözüm bekleyen diğer bazı konuların da altını çizdi. Saracoğlu stadının Ödemiş Belediyesi’ne tahsis edilmesi, Torbalı-Kiraz karayolu projesinin bir an önce tamamlanması, eski hastane arsasının kentimizin ortak yararı için değerlendirilmesi, Ödemiş’e yüksek öğrenim öğrenci yurdunun bir an önce yapılması, tarihi orta okul binasının restorasyon çalışmalarının tamamlanması, Ödemiş-Ovakent yolunun genişletilmesi, tarımsal sulama barajlarından kullanımlarda akıllı sayaç uygulamasına geçilmesi konuları yürütme kurulu adına Başkan Mehmet Taşlı tarafından gündeme taşındı.
Bir süredir Ödemiş Kültür Merkezi’nde faaliyet gösteren Kent Konseyi’nin daha merkezi ve kolay ulaşılabilir bir yere taşınması yönündeki yürütme kurulu önerisinin de dile getirildiği toplantıda bahsi geçen bütün taleplerin yetkili kurumlara resmi yazıyla iletilmesine oybirliği ile karar verildi.

Mehmet Eriş:
“Ödemiş’i daha güzel yarınlara hep birlikte ulaştıracağız”
Ödemiş Kent Konseyi genel kurulunda konuşan Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, gündeme getirilen ve çözüm bekleyen konularla ilgili bilgi paylaşımında bulundu.  Ödemiş Kent Konseyi Genel Kurulu’nda kentin önemli sorunlarının görüşülmesinden ve birlikte çözüm aranmasından duyduğu memnuniyetten bahseden Eriş, “Kent Konseyi, tüm bileşenleri ve kamuoyu desteğiyle süreçlere dahil olmalı ve çözüm konusunda beraber çalışılmalı. Ödemiş’i daha güzel yarınlara hep birlikte ulaştıracağız.” dedi. İşgaller konusunda da konuşan Eriş, problemin en kısa zamanda çözülmesi için gereken adımların atılacağını ifade etti.
Torbalı-Kiraz karayolunun Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tamamlanmamasının ilçenin trafik yükünden, ticari gelişimine kadar birçok alanda zorluklara sebep olduğuna değinen Eriş, “Biz Ödemiş Belediyesi olarak imar planımızı düzenledik. Sonrasında gerekli imar planı revizyonu da Ödemiş Belediyesince yapıldı. Bu 21 yıllık bir süreç, projenin bir an önce tamamlanmasını biz de istiyoruz.” dedi.
Ödemiş’e bir yüksek öğrenim yurdu kazandırılması konusunda Ödemiş Belediyesi’nin gerekli plan değişikliklerini süratle yaptığının altını çizen Başkan Eriş, “Normalde 250 kişi kapasiteli bir yurt yapılacak büyüklükte yer ayırmıştık, bunu 500 kişiye çıkardık. İşin bundan sonrası Gençlik Spor Bakanlığı’nda, umarız en kısa sürede yurt yapımı için gerekli süreç başlatılacaktır.” şeklinde konuştu.
Başkan Eriş ayrıca Ödemiş’e yapılacak olan tam teşekküllü spor kompleksi için yeri temin ettiklerini, olimpik yüzme havuzu da içerecek olan bu tesisin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle en kısa sürede ilçeye kazandırılacağını ifade etti. Toplantıda gündeme gelen Saracoğlu Stadı’nın Ödemiş Belediyesi’ne tahsisi yönünde gerekli bütün girişimleri yaptıklarını da belirten Eriş, Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nden olumlu yanıt alamadıklarını vurguladı.
Barajlardan tarımsal sulama için yapılan kullanımlarda tasarruflu yöntemlerin benimsenmesine büyük önem verdiklerini belirten Eriş, “Bademli Barajı belediyemizin yetkisinde, akıllı sayaç uygulamasına geçtik ve olabildiğince verimli kullanıyoruz. Biz çevredeki diğer tüm barajların yetkisini de Devlet Su İşleri’nden talep ettik. Suyumuza sahip çıkmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.
Turizme yönelik yatırımların sürdüğünü de kaydeden Eriş, Birgi’de turistik bir otelin inşası için sürecin devam ettiğini, Gölcük Otel projesinin önümüzdeki yaz sezonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini ifade ederek Bozdağ’a da turistik bir otelin kazandırılacağını müjdeledi.
Ödemiş Kent Konseyi olağan genel kurul toplantısı, dilek ve temennilerle sona erdi.