• Paz. May 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu Mayıs Ayı Toplantısı Yapıldı

Byadmin

May 25, 2021

Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu Mayıs ayı olağan toplantısı 18.05.2021 tarihinde Mehmet Taşlı başkanlığında Yürütme Kurulu Üyeleri Nadire Hülya Çavuş, Nihat Savuran, Selim Şahan, Safiye Özçelik, Ümran Ateş ve Recep Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Katılımcı yapılarda oluşturulan görüş ve önerilerin görüşüldüğü toplantıda çevre ve kültür-sanat konuları öne çıktı.
Toplantının ilk bölümünde Ödemiş Kent Konseyi Çevre, Şehircilik ve İmar Meclisi’nin kırsal alanlarda tarımsal faaliyetlere dayalı olarak yaşanan kirlilik problemiyle ilgili oluşturduğu görüş ve öneriler masaya yatırıldı. Yürütme Kurulu toplantısında ayrıca, Ödemiş Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi’nin öncülüğünde ilki Bodrum’da düzenlenen “İki Şehrin Buluşması” temalı karma resim sergisinin Ödemiş’te de açılmasıyla ilgili konular görüşülüp karar bağlandı.

Kırsal alanlarda tarımsal faaliyete dayalı kirlilik problemi
Ödemiş’te tarımsal faaliyetlerde kullanılan elyaf, naylon sulama hortumu gibi yardımcı materyallerin ve gübre torbası gibi ambalaj malzemelerinin atık haline geldikten sonra nizami şekilde ortadan kaldırılmak yerine çevreye bırakılmasının verimli tarım arazilerine ciddi zararlar verebileceği konusu Yürütme Kurulu’nda görüşüldü. Tarım alanlarındaki çevre kirliliği sorunuyla ilgili toplumsal bilinç yaratılması, çiftçilerin atıkları çevreye bırakmama konusunda tevşik edilmesi, kırsal mahallelerde kirlilik probleminin olası sonuçlarıyla ilgili aydınlatıcı görseller hazırlanarak belli yerlere asılması suretiyle konuya dikkat çekilmesi gibi öneriler masaya yatırıldı. Benimsenen öneriler Ödemiş Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Ödemiş Belediyesi’yle paylaşılarak sorunun çözümünde ortak hareket edilecek.

İki Kentin Buluşması Karma Resim Sergisi Birgi’de açılacak
Ödemiş Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi üyesi sanatçılar ve Bodrum Kent Konseyi Görsel Sanatlar Çalışma Grubu’na üye sanatçıların işbirliği ile ilki Bodrum Hakan Aykan Kültür Merkezi’nde açılan İki Şehrin Buluşması isimli karma resim sergisi bu kez de Ödemiş Belediyesi öncülüğünde Birgi’de sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 25 Mayıs 2021 Salı günü saat 17.30’da tarihi Birgi Mahallesi’ndeki Derviş Ağa Medresesi’nde açılacak olan İki Şehrin Buluşması Karma Resim Sergisinde 13 sanatçıya ait 29 eser bulanacak. 29 Mayıs 2021’e kadar ziyaret edilebilecek olan sergide Ödemiş Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi üyesi ressamlar Nezihe Uzunkol, Mustafa Ali Kasap ve Mihriban Neva Sel’e ait eserler yer alacak.

By admin