• Çar. Ara 6th, 2023

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ÖDEMİŞ KENT KONSEYİ YANGIN YARDIMLARI İÇİN BELEDİYEYİ ADRES GÖSTERDİ

Byadmin

Ağu 5, 2021

Ödemiş Kent Konseyi’nin Ağustos ayı olağan toplantısı, 3 Ağustos günü saat 20.00’de Kent Konseyi binasında yapıldı. Toplantıya, Ödemiş dışında oldukları gerekçesi ile mazeret sunan Ümran Ateş, Melis Çakıroğlu ve Abdullah Gümüş dışındaki üyelerin tamamı katıldı.
Toplantı gündeminin ilk maddesi olarak yasal mevzuat açısından yapılması gereken Eylül ayı seçimsiz genel kurulu hakkında bilgiler değerlendirildi. Genel Sekreter Yücel Uğur Uçar, yönetmelik hakkında başkan ve üyeleri bilgilendirdi. Yapılan görüşmeler sonucunda, seçimsiz genel kurulun Eylül ayının sonlarında yapılmasına, tarihin de Yürütme Kurulu’nun Eylül ayı olağan toplantısında belirlenmesine karar verildi.

Ödemiş Kent Konseyi Meclis Seçimleri Eylül Ayında Gerçekleştirilecek
Gündemin ikinci maddesi olan ‘meclis seçimlerinin yenilenmesi’ konusu görüşülerek seçimlerin Eylül ayında yapılmasına ve meclis genel kurul toplantı tarihlerinin kamuoyuna duyurulmasına karar verildi.
Yapılan değerlendirmelerde meclis genel kuruluna katılıp aday olmak veya seçme hakkından yararlanmak isteyen Ödemişlilerin, meclis genel kurullarından 7 gün öncesine kadar üyelik kayıtlarının yapılması gerektiği belirtilerek oy birliği ile karar altına alındı. Belirlenen tarihlere kadar üyelik kaydı yaptırmayan Ödemişlilerin seçme ve seçilme hakkından yararlanamayacağı kararlaştırıldı.
Buna göre toplantı tarihleri de şu şekilde belirlendi:
2 Eylül Perşembe – Tarım Hayvancılık Meclisi
9 Eylül Perşembe – Kültür Sanat Meclisi
11 Eylül Salı – Engelli Meclisi
16 Eylül Perşembe – Esnaf Meclisi
21 Eylül Salı – Mahalle Meclisi
23 Eylül Perşembe – Çevre, Şehircilik ve İmar Meclisi
28 Eylül Salı – Kadın Meclisi
5 Ekim Salı – Gençlik Meclisi
Meclis genel kurullarının yeri ve saatleri programa göre ayrıca duyurulacaktır.
Toplantının üçüncü maddesinde de 28 Haziran 2021 tarihinde yapılan 2. Dönem Olağan Genel Kurulu’nun ardından başkan ve yürütme kurulu üyesi seçilen üyelerin resmi kurum ziyaretleri görüşüldü. Görüşmeler sonucunda, tüm yurdu saran yangın felaketi nedeniyle ziyaretlerin birkaç hafta sonra yapılması kararlaştırıldı.
Dilek ve temennilerde de yurdun birçok yerinde başlayıp halen devam eden yangınlarla ilgili görüşme yapıldı. Yürütme Kurulu üyesi mimar Egemen Atasoy, bir grup arkadaşı ile birlikte yangın bölgesine gittiklerini ifade ederek, “Türkiye, bu ve bunun gibi felaketlere önceden hazırlıklı olmalı. Amatör çalışmalarla felaketlerin önüne geçmek çok zor. Bir yardım amaçlı olarak bölgeye gittik ama teknik donanıma sahip olamadığımız için yararlı olamadık” dedi.
Görüşmeler sonucunda yangın felaketi ile ilgili basına ve kamuoyuna şu açıklamanın yapılmasına karar verildi:

YARDIMLAR BELEDİYEDE TOPLANMALI

Temmuz ayı sonu itibarı ile yurdun birçok yerinde çıkan orman yangınları hepimizi derinden üzmüştür. Ulusal varlığımız olan ormanlarımız, vatandaş ayrımı gözetmeksizin hepimizin ortak değeridir. Son yıllarda artan sıcaklık değerleri, hepimizin bildiği gibi kuraklık ve susuzluğa neden olmaktadır. Orman yangınları ve benzeri felaketler konusunda da başta devletimiz olmak üzere bütün vatandaşlarımız hem hazırlıklı hem de hassas olmalı, gerekli uyarılara kulak vermelidirler.
Yangınlarla ilgili hem ulusal hem de kişisel değerlerimiz zarar görmüştür. Vatandaş olarak bu konuda da hemşehrilerimizi duyarlı olmaya çağırıyoruz. Yardım çağrılarına duyarsız kalmamalı mümkünse bulunduğumuz bölgelerdeki belediye gibi kurumların bünyesinde oluşturulacak merkezi kampanyalara destek olmalıyız.
Öte yandan yangınların çıkışı konusunda resmi açıklamalara itibar edilmeli ve provokatif paylaşım ve açıklamalara ilgi gösterilmemelidir. Kışkırtıcı yazı ve görsellere itibar etmemeli, kaynağı belli olmayan açıklamaları dikkate almamalıyız.
Yangınların bir an önce söndürülmesini diler tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz.

By admin