• Cum. Haz 14th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ÖDEMİŞ KENT KONSEYİ: “SÜRECİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ.”

Byadmin

Eyl 18, 2021

Çamyayla Mahallesi yakınlarında açılmak istenen mermer ocağı tepki çekiyor

Ödemiş’in Çamyayla Mahallesi’ne 680 metre mesafede kurulmak istenen mermer ocağı Ödemişli çevrecilerin tepkisini çekiyor. 13 Eylül 2021 tarihli toplantısında konuyu gündemine alan Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu yazılı bir açıklamayla projeye tepki gösterdi.
Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu tarafından yapılan basın açıklaması şu şekilde:
ÇAMYAYLA’DA AÇILMAK İSTENEN MERMER OCAĞI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI
Ödemiş Kent Konseyi olarak ilçemizin verimli tarım arazilerini ve doğal güzelliklerini korumayı görev biliyoruz. Bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da çevremizi, bitki örtümüzü ve su kaynaklarımızı olumsuz etkileyebilecek her türlü projeyi hassasiyetle takip edip, çevrecilerimizle birlikte hareket edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. 
Çamyayla gibi doğal bitki örtüsü, tarımsal ürün çeşitliliği ve su kaynakları bakımından bereketli bir yaylamızın mermer ocağı işletmeye uygun bir yapıda olmadığını değerlendiriyoruz. ÇED başvurusu yapılmış bulunan projenin yaylamıza birçok açıdan zarar vereceğini düşünüyoruz. Mermer ocağının kurulması planlanan yer Çamyayla Mahallesi’ne 680 metre, Çobanlar’a ise 4 km mesafede bulunuyor. Yerleşim yerleri yakınında bu tür bir işletme kurulması insan sağlığı açısından doğru bir adım olmayacaktır. Aynı zamanda Rahmanlar Barajı Koruma Alanı sınırına da çok yakın bir yerde gerçekleştirilmek istenen projenin suyumuzu da olumsuz etkileyebileceğini düşünüyoruz. Böyle bir tesisin faaliyete geçmesi durumunda üretimden kaynaklı olarak ortaya çıkacak molozun da bölgede depolanacak olması bölgenin doğal güzelliğini bozacaktır. Ayrıca tarımsal üretim çeşitliliği bakımından son derece zengin olan yaylamızda ürünlerin mermer tozundan olumsuz etkileneceği açıktır.  
Gelinen noktada ocak projesi için ÇED başvurusu yapılmış durumdadır ve 23 Eylül 2021’de Çamyayla Köy Kahvesinde halkın katılımı toplantısı yapılması planlanmaktadır. Ödemiş Kent Konseyi olarak tüm çevre örgütlerimizi, çevreci vatandaşlarımızı ve kurumlarımızı Çamyayla’da doğa ve insan hayatını olumsuz etkileyecek bu proje karşısında birlikte hareket etmeye davet ediyoruz. İlgili kamu kuruluşlarının da aynı duyarlılığı göstereceği inancını taşıyor, ÇED başvurusuna onay vermemelerini ve başvuru dosyasının sonlandırılmasını talep ediyoruz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Ödemiş Kent Konseyi

By admin