• Cts. Eyl 23rd, 2023

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ÖDEMİŞ BELEDİYESİ YILDIZ KENT ARŞİVİ VE MÜZESİ (ÖYKAM)

Byadmin

May 27, 2021

ÖYKAM, Medeniyetlerin Beşiği Egenin Tarihi Zenginliklerinin Dünyaya Açılan Kapısı

ÖYKAM, olasılıkla 18. Yüzyılın ilk yarısında inşa edilmiş iki katlı ahşap-bağdadi bir yapı olan Keçeci (zade) Hanı ile 1926 yılında bu hanın kuzey cephesi ve avlusunun bir bölümüne inşa edilmiş Yıldız Oteli binasında hizmet vermektedir.

Yıldız Oteli’nin açılmasından sonra, “Hacı Sadık Çarşısı” ismiyle anılan bölge “Yıldız Çarşısı”; Keçeci (zade) Hanı ise, “Yıldız Hanı” olarak anılır olmuştu. Ödemiş Belediyesi’nin 2006 yılında kamulaştırdığı Yıldız Hanı ve Oteli’nin, Tarihi Kentler Birliği’nin desteğiyle hazırlatılan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri, ilgili kültür ve tabiat varlıkları bölge kurulunca onaylandı. 2009 yılında restorasyonu tamamlanan Yıldız Hanı ve Oteli’ni belediye, Ödemiş ve Küçük Menderes Havzası’nın geçmişi ve kültürünün tanınması ve tanıtılması amacıyla kent arşivi ve müzesi olarak işlevlendirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan “Özel Müze” statüsü alan ÖYKAM 2012 yılında ziyaretçilere açılmıştır. Müze, Yıldız Oteli’nin alt ve üst katında mevcut toplam 14 oda 4 koridor ile Keçecizade Hanı’nın alt ve üst katında 3 oda ile 80 ve 155 metrekarelik 2 sergi salonundan oluşmaktadır.

Arşiv ve kütüphanesinde Ödemiş ve Küçük Menderes Havzası’nın tarihine ışık tutan binlerce bilgi, belge ve akademik olarak basılmış yayınlarımız bulunmaktadır. Bu bilgi, belge ve yayınlara www.oykam.org adresinden erişim sağlanabilmektedir.

Müzenin iç avlusunda bulunan Müze Kahve’de ziyaretçilere sıcak ve soğuk içecekler servis edilerek nezih bir ortam sunulmaktadır.

Müze hakkında ayrıntılı bilgiler, yazı dizimizde devam edecek.