• Paz. Nis 14th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ÖDEMİŞ 15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANDI

Bynehir nagehan sayal

Tem 16, 2022

Ödemiş Kaymakamlığı’nın 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı kapsamında Ulus Meydanı’nda anma programı gerçekleştirildi.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda mehter konseri, şiir okunması, kaside dinletisi, Kuran-ı Kerim Tilaveti ve Dualar okundu.

Programa Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Ödemiş Cumhuriyet Başsavcı Vekili Savcı Ahmet Tayyip Dikici, Ödemiş İlçe Jandarma Bölük Komutan Vekili Yüzbaşı Mehmet Önder Ortoğlu, İlçe kurum müdürleri, STK’lar, siyasi parti ilçe başkanları, gaziler, şehit aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Karanlık ama bilinen odaklar 15 Temmuz 2016 gecesi de alçakça planlarından birini uygulamaya kalkmıştır. Bugün milletimizin iradesine yönelik terör örgütü Fetö mensupları tarafından gerçekleştirilen hain silahlı darbe girişiminin bozguna uğratılasının ve dolayısıyla tarihimizin en önemli dönüm noktalarından biri olan 15 Temmuz’un 6. Yıl dönümündeyiz. Cumhuriyet tarihimize baktığımızda ulusal birlik ve bütünlüğümüze kast etmek için her yolu deneyen karanlık odakların maşaları olan bu girişimcileri ne yazık ki en kutsal duygumuz olan din duygularını istismar ederek yol almışlardır. Mustafa Kemal’inde dediği gibi “İyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve mensuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır” ifadelerini kullandı.

Ödemiş Kaymakamı Fatih Aksoy, “Ülkemize son 40 yıldır musallat olan devletimize, milletimize, ekonomiye, eğitim sistemimize, yargıya, güvenlik güçlerimize ve bürokrasiye sızarak nihayet 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçek yüzünü ve amacını ifşa ederek milletin silahını millete ateşleyen Fethullahcı Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan hain darbe girişiminin başarısızlığa uğradığı tarihin 6.yıl dönümündeyiz. Tarihin her döneminde bağımsızlığı ve özgürlüğü, vatanseverlik ve kahramanlığı şiar edilmiş milletimiz bu hain kalkışmayı destansı bir mücadele tanka, topa karşı çıplak ellerle yürüterek devletine ve vatanına sahip çıkmıştır. Ülkemiz tarihinde bir darbe girişimi ilk kez millet iradesi karşısında malup olmuştur. Çok şükür ki bu tarihle beraber Türkiye’deki vesayet odakları gücünü antidemokratik uygulamalardan alan tarihinden, kültüründen, inancından kopup kitleler için darbe yapma sevdası da mazinin karanlığına mahkum edilmiştir” dedi.