• Cts. May 25th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

KÜÇÜK MENDERES’TE, ÖDÜLLÜ ÇİFTÇİ AKADEMİSİ BAŞLADI

Bynehir nagehan sayal

Nis 1, 2022

Küçük Menderes Havzası Ödüllü Çiftçi Akademisi Tire’de düzenlenen açılış programı ile başladı.

Tire Organize Sanayi Bölgesindeki toplantı salonunda düzenlenen programa Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, İzmir İl Tarım Orman Müdürü Mustafa Özen, Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Evran, Bayındır İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hasan Peynirci, Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ömer Faruk Tutar, Beydağ İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ergün Ahmet Köroğlu, Kiraz İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Özpınar, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Osman Öztürk, Tire Ziraat Odası Başkanı Halil İbişoğlu ve çiftçiler katıldı.

Programda ilk olarak İzmir İl Tarım Orman Müdürü Mustafa Özen konuşma yaptı. Daha sonra Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu konuştu. Küçük Menderes Havzasında düzenlenecek olan Ödüllü Çiftçi Akademisi programının detaylarını Tire İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Evran anlattı.

TİRE ORGANİZASYONLARI İLE ÖNEMLİ AKSİYONLARA İMZA ATIYOR

İzmir İl Orman Müdürü Mustafa Özen,  “Tire böyle çeşit çeşit organizasyonlarla İzmir’de gerçekten önemli aksiyonlara imza atıyor. Bunları gördükçe bizde büyük bir mutluluk duyuyoruz. Akşamın bu saatinde İzmir’den yoğun bir gün geçirmemize rağmen kalkıp gelirken de büyük bir heyecan ve dinlenmiş hissediyoruz kendimizi. 2019 yılında geldiğimde almış olduğum brifinglerde 2019 yılında İzmir’in tamamında verilen toplantı sayısı 714 ve bu toplantıya katılan kişi sayısı 14 bin civarındaydı. 30 tane ilçemiz var zaten 30 ilçeye pay ettiğimiz zaman her ilçeye 20 toplantı düşüyor. Yıl içerisinde bu rakamın İzmir’e, İzmir’deki bu kuruma İzmir’den bu tarıma ayakta tutan bu üreticilere uygun olmadığını, yakışmadığını ifade ediyorum. 2020 yılında biz bu hedefimizi geçmişte 714 olan toplantı sayımızı 7 Bin 140’a, 14 Bin olan katılımcı sayısını da 140 Bin olarak hedef koyduk” dedi.

İl Müdürü Özen konuşmasının sonunda Tire Süt Kooperatifi Başkanı seçilen Osman Öztürk’ü tebrik ederek, “Osman bey kardeşimiz yeni başkanınız oldu. Kendisini hem tebrik ediyorum. İnşallah yolu açık olsun onunda bu zamana kadar güzel bir geçmiş yakalayan kooperatif bundan sonraki süreçte de inşallah başarıları artarak devam eder diye düşünüyorum. Ziraat Odası başkanımıza ve muhtarlarımıza her toplantımızda her organizasyonumuz da yanımızda oldukları için teşekkür ediyorum” dedi.

TİRE’DE BAŞLAYAN KIVILCIM KÜÇÜK MENDERES HAVZASINA YAYILDI

Tire Kaymakamı Fatih Çobanoğlu, “Bildiğiniz üzere geçen yıl yapmış olduğumuz eğitimde güzel başarılı sonuçlar elde ettik. Katılım çok yüksek oldu. Sayın Valimizin katılmış olduğu bir yarışmayla güzel ödülleri sizlerle buluşturduk. Siz de mutlu oldunuz. Biz de mutlu olduk. Tabii bu başarı sürecinin dalga dalga yayılmasını hedefledik. Sayın İl müdürümüzün önderliğinde Tire’de başlayan bu kıvılcım küçük Menderes havzasına yayılsın istedik. Ve bu yeni eğitim programında bu yıl yapılacak eğitimlerde diğer ilçelerimiz Ödemiş, Beydağ, Kiraz, Bayındır olmak üzere diğer ilçelerimizi de dâhil ettik. Ve bu eğitim süreci biraz daha uzun zamana yayıldı. 6 ay bir planlama yapıldı. İnşallah daha ötesinde yine başarılı olursa Küçük Menderes havzasındaki bu eğitim belki İzmir’in genelini kapsayan bir eğitim düşünülebilir belki daha sonra bölgesel Ege Bölgesi düşünülebilir. Daha sonrada ulusal kampanyaya eğitim seferberliğine dönüştürülebilir. Bu manada güzel ve örnek bir proje oldu. Bu konuda tabii ki İlçe Müdürümüzün çok ciddi emeği var. İlçe personelimizin çok ciddi emekleri var. Ben emeği geçen herkese sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum” dedi.

Tire İlçe Tarım Müdürü Mustafa Evran , “Geçen sene Kaymakam Bey’in de bahsettiği gibi Tire’de yapmış olduğumuz organizasyondan sonra İl Müdürlüğümüz himayesinde Bayındır, Beydağ, Ödemiş, Kiraz ve Tire ilçemizde bu sene ortaklaşa bu eğitimi planladık. Ortaklaşa bu eğitim boyunca ilçelerde nasıl olacak kim eğitime nerede nasıl katılacak. Genelde biz duyuruyu yaptığımız zaman gelen en çok sorulardan bir tanesi buydu. Bu sene eğitimi uzun tuttuk. Süresini ancak her hafta iki üç eğitimden daha ziyade ayda iki defa olacak şekilde eğitimlerimizi planladık” dedi.