• Paz. May 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

KOPYALA-YAPIŞTIR EĞİTİM

Byadmin

Ağu 31, 2021

“Yeni Normal” zamanlardayız. Eğitimimiz de. Öğrencilerimiz de.

    Farklı iki tanıdığım öğretim üyesinden örnekler dinledim geçenlerde. Paylaşayım. Bakalım ne ad yakıştıracaksınız bu öğrencilere-öğrenciliğe-eğitime?

    İlk tanıdığım, öğrencilere dersi için kaynakları veriyor. Okunacak, çalışılacak, sonunda sınav olacak. Arada ödevler var. Zamanı geliyor, ödev veriyor. Öğrenciler de gönderiyor. Ödevleri kontrol ederken, ne görsün? Kitaplardan kopyalanıp yapıştırılmış hepsi. Paragraflar aynen alınmış. Öğrencinin kendi görüşü yok! Gerek duymamış!

   Diğer tanıdığım hep kampüste yalnız kalır, haftasonları eşinin yanına giderdi. Salgın öncesi eşi, yanına geldi. Kocasının çalışmasına tanık oluyor. Şöyle ki; tam 5 gün kitapları karıştırıp, zihnini yorup normalde 3 saatlik olan dersi 20 DAKİKAya sığdırıyor. Daha doğrusu canı çıkıyor sığdırmak için! Neyse, 14 haftalık dönem bitmek üzere. Sondan bir önceki haftada, yazılı sınav var. Soruyu soruyor. Beş öğrencisi var hepi-topu! Yanıtlarını hazırlayıp gönderiyorlar. Tanıdığı öğrencilerin yanıtlarını bilgisayarda açıyor. Yanlış yapmayayım diye yazılı çıktısını alıyor. Toplam yoruma dayalı (BİR)(1) soru sormuş. Okuyacak. Bir de ne görsün? 5 öğrencinin 5’i (TÜMÜ) aynı yanıtı veriyor. Evir-çevir kâğıtları, değişen bir şey yok! Haa değişik bir şey var: EKŞİ SÖZLÜK’ten aynı cümle kopyalanıp-yapıştırılmış. Bir daha yazıyorum: EKŞİ SÖZLÜK’ten aynı cümle kopyalanıp-yapıştırılmış. Eveeeeeet, eveeeeeet, aynen böyle.

    Her iki tanıdığımın bana söylediklerini ak-ta-ra-mam! Duygu ve düşüncelerini tam olarak pay-la-şa-mam! Kötü söz söylediklerinden değil! Öyle sanmayın sakın! Kendilerini bu duruma düşürenlere tepkileri çok mu çok değişikti, farklıydı da ondan!

*****

   Ben, bu öğrencilere KOPYALA-YAPIŞTIR ÖĞRENCİLER diyorum.

   Ben, bu öğrenciliğe  KOPYALA-YAPIŞTIR ÖĞRENCİLİK diyorum.

   Ben, bu eğitime  KOPYALA-YAPIŞTIR EĞİTİM diyorum.

*****

   Çözümün nedir? diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

   ÇÖZÜM; toplumca eğitimden ne beklediğimizi önce düşünmek, sonra netleştirmek ve gereğini yapabilecek kadrolara sorumluk vermektir.

   ÇÖZÜM; salt bugünün değil geleceğin inşası olan eğitimi tüm bileşenleriyle (Öğrenci-Veli-Öğretmen-Devlet) ortaklaşa kurmaktır.

   Başka yanıtınız varsa, sevineceğim. Bilmenizi isterim sevgili okurum!

By admin