• Paz. Nis 14th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

KENT KONSEYİ PARTİLERİ ZİYARET EDECEK

Bynehir nagehan sayal

Haz 9, 2022


Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu, seçimli genel kurullarını tamamlayan oda ziyaretlerini Ödemiş Marangozlar ve Mobilyacılar Odası ile tamamladı. Yapılan son toplantıda alınan karara göre Yürütme Kurulu, Ödemiş Ziraat Odası ve siyasi partilere yapacağı ziyaretlerle haziran ayında da kurumsal temaslarını sürdürecek.
MARANGOZLAR ODASI ZİYARET EDİLDİ

Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Ödemiş Maragozlar ve Mobilyacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nı ziyaret ederek Başkan Nihat Kahya’ya başarı dileklerini iletti. Oda hizmet binasında gerçekleştirilen ziyarette Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı ve Yürütme Kurulu Üyeleri, odanın genel kurul süreci hakkında Başkan Kahya’dan bilgi aldıktan sonra sektörde yaşanan sorunlarla ilgili görüş alışverişinde bulundular.

Mobilyacılık ve marangozluk sektörünün iyi günler geçirmediğini belirten Başkan Kahya, “Artık herşey hazır üretime dönmüş durumda. Öte yandan plastik sektöründeki gelişmeler de bizim çalışma alanımızı daralttı. Marangoz esnafının eski günlerine dönmesi mümkün görünmüyor.” dedi. Ödemiş Küçük Sanayi Sitesi’nin elden geçirilmesi ve biriken sorunların çözülmesi gerektiğini belirten Kahya, Kent Konseyi’nin çalışmalarını yakından takip ettiğini ifade etti.

HAZİRAN AYI YÜRÜTME KURULU TOPLANTISI

Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu, haziran ayı toplantısı da oda ziyaretlerinin ardından yapıldı. Öğretmenevi’nde yapılan toplantıya başkan Mehmet Taşlı’nın yanı sıra mazeretleri nedeniyle gelemeyen 4 üye dışındaki 8 yürütme kurulu üyesi katıldı. 7 Haziran Salı akşamı yapılan toplantıda son gelişmeler değerlendirildi.

Ödemiş Kent Konseyi meclisleri tarafından düzenlenen etkinlikler ve Yürütme Kurulu tarafından yapılan kurum ziyaretleriyle dolu dolu geçen mayıs ayının ardından haziran toplantısında yeni etkinlik ve ziyaretler karara bağlandı.

BADEMLİ KÜLTÜR GEZİSİ

Toplantının ilk gündem maddesi Ödemiş Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi’nce yapılması planlanan Bademli tarih ve kültür gezisi oldu. 11 Haziran 2022’de gerçekleştirilmek istenen Geçmişten Günümüze (Potamia) Bademli Tarih ve Kültür Gezisi ile ilgili detaylar yürütme kurulu üyelerince değerlendirilip kabul edildi. Ödemiş Belediyesi ve S.S. Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi desteğiyle gerçekleştirilecek olan gezi programında Arkeolog Prof. Dr. Necla Sevin ve Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin, Bademli tarihi ve kültürü konusunda anlatım gerçekleştirecekler.

SİYASİ PARTİLER ZİYARET EDİLECEK

Ödemiş Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nca mayıs ayı toplantısında Ödemiş’teki meslek odalarının ziyaret edilmesine karar verilmiş ve bu doğrultuda birçok kurum ziyaret edilmişti. Haziran toplantısında ise oda ziyaretlerinin tamamlanmasına ve ardından Ödemiş Kent Konseyi Genel Kurulu’nda temsil edilen siyasi partilerin ziyaret edilmesine karar verildi. Yapılan ve yapılacak olan tüm ziyaretlerin temel amacı ise Ödemiş’te yaşayan birçok kesimin kente dair görüşlerini, önerilerini, beklentilerini öğrenmek ve bunları raporlaştırarak yetkili kurumların bilgisine sunmak şeklinde özetleniyor.

TAŞLI: “ORTAK AKILLA HAREKET”

Toplantı ile ilgili bilgi veren Ödemiş Kent Konseyi Başkanı Mehmet Taşlı, yürütme kurulu tarafından sürdürülen rapor çalışması ile ilgili görüşlerini paylaşarak ortak akla vurgu yaptı. Taşlı, “Kentler yaşayan ve gelişen varlıklardır. Bu dinamizm içinde ihtiyaçlar ve sorunlar da gelişmektedir. Sözgelimi bundan 20 yıl önce ihtiyacı karşılayan kentsel altyapı ve yollar; artan üretim, artan nüfus ve artan motorlu taşıt sayısı gibi etkenlere bağlı olarak ihtiyacı karşılayamaz hale gelebilmektedir. Yaşadığımız kentlerde gelişen ihtiyaçlar karşısında bu ihtiyaçlara optimum yanıt vermeyi sağlayan bir dönüşüm gerçekleştirme zorunluluğuyla karşı karşıyayız. Kentte yaşayan herkesin ortak menfaatini gözeten ve öncelikleri doğru tespit edilmiş bir yaklaşıma ihtiyaç var. Yaşanabilir bir kent için en doğru yaklaşım ortak akılla hareket etmektir. Bu anlayışla, kentin sorunlarını ortaya koyan, çeşitli sektörlerin beklentilerini de içeren bir rapor hazırlama çalışması içindeyiz. Ödemiş’in bugünü ve geleceği için en doğru adımları atmak adına tüm kurumlarla ortak hareket etmeyi bir görev olarak benimsiyoruz.” şeklinde konuştu.
100’ÜNCÜ YIL KUTLAMALARI

Ödemiş Belediyesi’nin 100’üncü yıl kurtuluş şenlikleri ile ilgili hazırlıklarını da yakından takip ettiklerini belirten Taşlı, “1 haftaya yayılması düşünülen kurtuluş şenlikleriyle ilgili belediyede yapılan toplantılara Kent Konseyi adına katılan Selim Şahan’dan bilgi alıyoruz. Kent Konseyi olarak, 100’üncü yıl kutlamalarında kalıcı kültürel çalışmaların da yapılmasını istiyoruz” dedi.

Ödemiş Kent Konseyi haziran ayı toplantısı dilek ve temennilerle sona erdi.