• Paz. May 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

KARAKILÇIK BUĞDAYININ ALIMI 14 LİRADAN YAPILDI

Bynehir nagehan sayal

Haz 29, 2022

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in başlattığı ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ vizyonuyla tarlalarına sözleşmeli olarak üretim yapan çiftçilerden karakılçık buğdayının kilosunu 14 liradan aldı.

Programa Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Demircili Tarımsal ve Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Coşkun, muhtarlar ve üreticiler katıldı.

“Buğdayımız karakılçık ama yüzler kara olmasın”

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “Tunç başkan ekilirken söz vermişti. Biz üreticiyi mağdur etmeyeceğiz, piyasanın iki katı fiyatla alacağız diye söylediği zaman yaklaşık 3 liranın üzerindeydi. 7 lira fiyat açıklanmıştı. Daha sonra 10 liraya çıktı bugünde 14 liradan alışı yapılıyor. Biz Ödemiş Belediyesi olarak da aldık. Karakılçık olmasının nedeni hem besleme hem insan sağlığı açısından değerli,  bugün 255 dekar yerde 32 çiftçiyle bu olduysa gelecek yıl en azından 1000 dekar yerde 100 çiftçiyle, bu bölge bu değerle güçlenmeli. Biz biliyoruz üretici, çiftçi, köylü üretirse Türkiye mutlu olur. Üretici kazanırsa esnaf kazanır. Üretimimiz hayırlı uğurlu olsun, hasadımız bereketli olsun. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz” diye ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, “Ektirdik, biçtirdik ve bugünde hasadını yapıyoruz. Çiftçilerimize destek vermeye çalışıyoruz. İlk başta 7 liraya alacağız dediğimiz karakılçık buğdaylarını bugün çiftçilerimizden 14 liraya geriye alıyoruz. ‘Başka Bir Tarım Mümkün’ dedi Tunç başkanımız bunu da çiftçilerimize kanıtlamış olduk. Güzel oldu, çiftçilerimizin cepleri para görecek. Tunç Başkanımız ikinci cemre açıklamasını Ödemiş’ten yapmıştı. Bu ikinci cemre ürünlerinden bir tanesi Büyükşehir Belediye Başkanımıza, İZTARIM müdürlerimize ve çalışanlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Onların sayesine burada çiftçimiz para kazanıyor” dedi.

Demircili Kooperatifi Başkanı Hüseyin Coşkun, “Eylül sonunda “Kuşa Kurda” diye başladığımız karakılçık buğday ekiminin hasadını bugün yaptık. Bunu da büyükşehir vasıtasıyla önce 10 lira sonra güncel şartlara göre 17 lira fiyat alınaraktan müstahsilimizin yüzü gülmüş durumda herkes memnun önümüzdeki yıllarda ekimin daha fazla olacağı düşünüyorum. Bugün burada başlattığımız karakılçık buğday alımının bölgemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Demircili Mahalle Muhtarı Ülkü Coşkun “Yapılan bu güzel çalışma için İzmir Büyükşehir Belediyemize ve Tunç Soyer Başkanımıza katkılarından dolayı mahallem adına teşekkür ediyorum” dedi.