• Sal. Tem 16th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

80 FABRİKADA 1000 KADINA İSTİHDAM

Kadınların sanayide istihdama katılımını arttırmak, sanayinin nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla başlatılan Sanayide Kadın Eli Projesi Torbalı’daki muhtarlara tanıtıldı. Proje ile 80 firmada 1000 kadın istihdamı hedefleniyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk’ün öncülüğünde başlatılan Sanayide Kadın Eli Projesi’nin Torbalı’daki ilk lansmanı geçtiğimiz haftalarda Torbalı Ticaret Odası ev sahipliğinde İzmir KGK İcra Kurulu Başkanı Aysel Öztezel, TTO Başkanı Abdulvahap Olgun, Tire Ticaret Odası Başkanı M. Nadir Delikanlı, Torbalı KGK İcra Kurulu Başkanı Gülesin Atalay, Torbalılı sanayici iş kadınları ile iş arayan kadınların katılımlarıyla gerçekleşmişti. Projenin taraflarının tekrar bir araya geldiği 2.lansmanda ise muhtarlar ile bir araya gelindi. İlçedeki tüm muhtarların katıldığı toplantı büyük ilgi gördü.

Sanayide Kadın Eli Projesi ile sanayicilere, kurum ve meslek liselerine ziyaretler düzenleyip anket çalışmaları yapılarak, hangi alanda istihdama ve eğitime ihtiyaç olduğunu tespit edildi. Paydaşlar ile sanayi kuruluşlarının ihtiyaçlarına göre eğitim planları oluşturup, kadınlara ve mesleki teknik liselerde okuyan kızlara eğitim verilmesini hedefleniyor. Söz konusu eğitimlerden sonra ise kadınların firmalarda istihdam edilmesi sağlanacak.

BİN KADIN İSTİHDAM EDİLECEK

Sanayide Kadın Eli Projesi’nin lansmanında konuşan TOBB İzmir KGK İcra Kurulu Üyesi ve Torbalı KGK İcra Kurulu Başkanı Gülesin Atalay: “Torbalı’nın da pilot ilçe olarak seçildiği projede etkin bir şekilde rol almak beni çok mutlu ediyor. Bölgemiz başta olmak üzere ülkemizdeki kadınlarımızın sanayideki istihdama katılımını arttırmak, sanayinin nitelikli istihdam ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak, gençlerimizin önüne sanayide rol model olabilecek kadınları arttırmayı amaçlıyoruz.” dedi. Proje tamamlandığında İzmir’deki 80 sanayi kuruluşunda 1000 kadının istihdam edileceğini belirten Gülesin Atalay; “Çalışan kadınlarımızın %90’ı tarımda istihdam ediliyor. Kadınlarımız sanayi sektöründe yeterince yer bulamıyor. Bu proje ile kadınlarımıza dayatılan sektörlerin üzerini çizerek kadınlarımızın bilgi ve becerilerini arttıracağız.” diyerek sözlerine son verdi.

İSTİHDAM PROJELERİ HEYECAN VERİCİ

TTO Başkanı Olgun ise projenin ilçede bir heyecan yarattığını belirtti. Sanayide kadının istihdamının önemine vurgu yapan Olgun şunları söyledi: “Bizim için çok heyecan verici bir proje olduğunu belirtmek isterim. Sanayi kenti Torbalı’da, sanayi istihdamını arttırmak en büyük amaçlarımızdan birisi. Bu doğrultuda; ilçemizdeki istihdam olanaklarından her fırsatta bahsetmek için gayret gösteriyorum.” dedi. Sözlerine devam eden Olgun, “Cazip Kent Torbalı’mızda üretim durmaksızın devam ediyor. Binlerce işletmemiz harıl harıl çalışıyor. Ülkenin en önemli üretim üslerinden birisi olan Torbalı’mızda kadınlarımız, erkeklerimiz ve gençlerimiz için binlerce iş imkânımız bulunmakta. Torbalı Ticaret Odası yönetimi olarak bölgemizdeki sanayi sektöründe kadınların daha aktif bir şekilde yer alması için çabalamaya devam edeceğiz.” diye konuştu.