• Sal. Tem 16th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

İZMİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ’NDE TEKNOFEST VE TÜBİTAK ÖDÜL TÖRENİ

TEKNOFEST ve TÜBİTAK projeleri ile binlerce proje arasından dereceye girerek İzmir’i gururlandıran öğrenciler ödüllerini aldı. İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü 15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ödül törenine; İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Medet Ekşi, Mehmet Tahir Büdün ve İlker Erarslan, şube müdürleri, dereceye giren okulların müdürleri, danışman öğretmenleri ve ödül alan öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Medet Ekşi; TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali için yapılan çalışmalar ve süreçle ilgili bilgi verdi. Ekşi, öğrencilerin yarışmaya gösterdiği ilgi ve elde ettikleri başarıların bilincinde olduklarını, bu sebeple 2023 yılında İstanbul’da düzenlenecek olan TEKNOFEST yarışmalarına daha fazla katılım olması adına il, ilçe ve okul komisyonlarının kurulması için çalışmalara başlandığını ifade etti. Ekşi, emeği geçen herkese teşekkür etti.

TEKNOFEST ile ilgili kısa bir tanıtım videosunun ardından TEKNOFEST ve TÜBİTAK’ta İzmir’i temsil eden idareci, öğretmen ve öğrenciler adına kürsüye çıkan konuşmacılar duygu ve düşüncelerini paylaştı.

Buca Necla Tevfik Karadavut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdür Baş Yardımcısı ve Danışman Öğretmen İsmet Aslan; milli ve yerli teknolojinin öneminin altını çizdi. Aslan, her Türk gencinin ve vatandaşının TEKNOFEST’e gidip mutlaka o heyecanı ve tecrübeyi yaşaması gerektiğini vurguladı.

TÜBİTAK yarışmalarına katılan İzmir Fen Lisesi öğrencisi Ayşenur Bayer; projenin kendileri için ne kadar önemli olduğunu, araştırmayı ve emek vermeyi öğrendikleri için duydukları mutluluğu ifade etti.

TEKNOFEST ve TÜBİTAK yarışmalarına katılan İzmir Bahçeşehir Koleji Ellinci Yıl Fen ve Teknoloji Lisesi adına Cem Ege Ergün; yarışmalar sayesinde takım olma bilincini öğrendiklerini ve takım olarak çalışma ruhunu en verimli şekilde kullandıklarını ifade etti. Ergün konuşmasını Atatürk’ün; “Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir.” sözleri ile bitirdi.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür; ilimde sınır olmadığını, bilginin sonunun gelmediğini söyledi ve hangi bilim adamlarına bakılırsa bakılsın müthiş bir adanmışlık olduğunun görülebileceğini söyledi.  İlimin ilgi, takip ve fedakarlık istediğini vurgulayan Yentür, bunun için emek verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Yentür, gençlere bu konuda örnek olmak için öğretmenlere düşen sorumluluklardan bahsetti ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Ödül töreni ödül belgelerinin dağıtımı ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.