• Cum. Haz 14th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

İLKKURŞUN DİRENİŞİ’NİN 103. YIL DÖNÜM ÇOŞKUYLA KUTLANDI

Bynehir nagehan sayal

Haz 6, 2022

Kuvayı Milliye’nin ilk kıvılcımı İlkkurşun Direnişi’nin 103. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi Türk Halk Müziği Orkestrası ve Kafkas Halk Dans gösterileri cumartesi günü İlkkurşun Mahallesi’nde halkla buluştu.

Konsere Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, Belediye Başkan Yardımcıları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve mahalle halkı katıldı.

Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, “İlkkurşun adıyla da kutsal, ailesiyle de kutsal değerli bir mahallemiz. Özellikle bu değerleri öğrenilsin, yerinde incelesin ve gönül bağı kursun diye iki hafta önce büyük Çerkez ailesinin yaşadığı zulmün 21 Mayıs’taki anısını bizzat yerinde görmeyi ve anıtında sevgi çiçeklerini bırakmak adına gençlerimizi buraya gönderdik. Tarihimizi bilmek, kendimizi bilmek geçmişi bilmeyen geleceği göremez felsefesinin büyük inancıyla buradayız. Bu köyümüzün değeri yalnız bizim ve İlkkurşun ailesi için değil ülkemiz için çok önemli ve değerli, ilk kurşunu sıkan o yürekli insanların yiğit ordusunun izleri var burada, onların ruhları bizimle beraber onlara laik olabilirsek ne mutlu bize. Sadece anmak değil o yiğit insanların en zor günde bu toprakta Hacı İlyas tepelerinden çıkarak mevzi almaları bile büyük cesaret büyük bir yüreklilik, onun yıl dönümünde beraber olmaktan özellikle Çerkez ailesini temsil eden bir köyümüzde bulunmaktan tabi ki bizde çok mutluyuz” diye ifade etti.

İlkkurşun Mahalle Muhtarı Mert Atik, “İlkkurşun Direnişi’nin 103. Yıl Anma programında Ödemiş Belediye Başkanımız Mehmet Eriş’in önderliğinde tüm belediye personeline canı gönülden teşekkür ederim” dedi.