• Paz. May 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

GÖLCÜK YAYLASI TEMİZLİK KAMPANYASINDA ÖDEMİŞ BLD. MECLİS ÜYESİ VE BAŞKAN YARDIMCISI SN. ÖZAY KAPTANIN KONUŞMASI

Byadmin

Ağu 7, 2021

Ödemiş Belediyesi’nin yeryüzü cenneti Gölcük Yaylası’nda 7 Ağustos günü düzenlediği temizlik kampanyasında konuşan Ödemiş Belediye Meclisi üyesi ve Başkan Yardımcısı Sn. Özay Kaptan’ın konuşmasının tam metnidir.

“Gözünüzde canlanır mı bilmem ama son 10 günde yaklaşık 85 bin futbol sahası büyüklüğünde ormanımız yangınlarla yok oldu.

Söndürmede görev alan işçilerimizi, gönüllülerimizi yitirdik. Hepsini saygı ve rahmetle anıyoruz.

Onca yılda yetişen ağaçlarımızla birlikte o ormanları kendisine yuva edinmiş canlılarımız da yandılar.

Yerleşim yerlerine sıçrayan yangınlarla birlikte ortaya çıkan üzücü manzaraları hep birlikte gördük.

Hayvancılıkla, arıcılıkla, tarımla geçimini sağlayan topraklara sahip çıkan üreticimizin de canı yandı.

Terör saldırıları, sabotajlar haricinde orman yangınlarının %89’unun insan hatası sonucunda çıktığını görüyoruz. Ormanda yaşayıp da ormanı yakan herhangi bir canlı şimdiye kadar görülmediğine göre var olması onlarca yıl süren ormanlarımızı korumak hepimizin görevi.

Orman yangınlarına yol açan unsurların başında izmaritler ve cam parçaları olmak üzere doğaya öylece bırakılmış atıklar geliyor. Orman varlığı son rakamlara göre 38 bin 569 hektar olan ilçemizde atıklar doğamızı kirletmeden ve yangınlara yol açmadan harekete geçelim istedik. Ve ilk adımı hepimizin gözbebeği, 1050 rakımdaki gölü ve serin havasıyla herkese cenneti yaşatan Gölcük Yaylamızdan atalım istedik. Doğanın bize sunduğu bu eşsiz güzelliği korumak hepimizin görevi.

Elbette burada yapacağımız gönüllü temizlik çalışması ile bugün her şey çözülmeyecek. Ama biz buradan önce vicdanlara seslenmek istiyoruz.

“Nasılsa bir temizleyen var” anlayışı ile Gölcük’e, Bozdağ’a, Bademli’ye, Birgi’ye, Kayaköy’e ya da kimsenin zarar vermeye hakkı yok. Bunun için toplumsal farkındalığı artırmak üzere bugün buradayız. Gölcük’ten başladığımız bu etkinlikler Ödemişimizin farklı noktalarında da sürecek.

Dileriz ki bundan sonra ne göl içerisinde, ne göl çevresinde ne de ormanlık alanlarda üzücü görüntüler yaşanmayacak.

Yurdun dört bir yanında yaşanan yangınlarla nasıl yüreğimiz yandıysa geçtiğimiz hafta da bu endişeyi kentimizde de yaşadık. Belediye ekiplerimiz, Orman ekiplerimiz ve üreticilerimiz el ele verdi. Yangına geçit vermedi. Zamanında müdahale ile daha fazla alan zarar görmeden yangın söndürüldü.

Anonsu duyar duymaz küreğiyle, tırmığıyla, taralıyla ormana koşan üreticimizin özverisi her zaman hatırlanacaktır. Bu yangının söndürülmesinde canını ortaya koyan üreticilerimizden Sabri Karataş kendi vücudunda yanıklar oluşsa da çok mücadele etti.

Tıpkı Marmaris’teki yangında hortum taşıyan köylü kadınlarımız gibi Gölcük’te de Ebru Ayşen Polat kardeşimiz de söndürme çalışmalarında en önde yer aldı.

Bu güzel yüreklere, yangın söndürmede gönüllü olan hemşehrilerimize, Orman İşletme, İtfaiye ve Belediye ekiplerimize teşekkür ediyorum.

Dayanışma bu toprakların ruhunda var. Bugün bir sıkıntılı durum olsa inanıyoruz ki yine hep birlikte omuz omuza mücadele edeceğiz.

Yine de bu yangınlar yaşanmadan, seller yaşadığımız kentleri vurmadan, topraklarımız çoraklaşmadan, su kaynaklarımız kurumadan söyleyecek sözümüz, atacağımız adımlar olmalı. Bu bizim, bu toprakları bizlere bırakanlara karşı ödevimiz, gelecek nesillere karşı borcumuzdur.

Biz, her karışı şehit kanıyla sulanmış bu toprakların bir metrekaresinin bile zarar görmesini istemiyoruz.

İklim kriziyle karşı karşıya olduğumuzu, her geçen yazın bir öncekinden daha sıcak olduğunu, her geçen kışın bir öncekinden daha kurak geçtiğini asla ve asla unutmayalım.

Çocuklarımız için güzel bir geleceği inşa etmenin yolu doğamıza atıklarla zarar vermemekten, yeşil vatanımız ormanlarımızı korumaktan, her damla suyun değerini bilmekten geçiyor.

Tüm dünya doğayla savaşmanın sonuçlarını yaşarken biz yaşanılabilir bir dünya için ilk adımı kendi evimizin önünden atalım istiyoruz.

Daha fazla geç olmadan, iş işten geçmeden “Doğa hepimizin, onu hep birlikte koruyalım” diyoruz.

Katılımlarınız için teşekkür ederiz.” Dedi.

By admin