• Paz. Nis 14th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ERDOĞAN: BU ÜLKEDE ÇALIŞMAK VE ÜRETMEK İSTEYEN HERKESİN ÖNÜ SONUNA KADAR AÇIKTIR

Bynehir nagehan sayal

Haz 10, 2022

Erdoğan konuşmasında, “Türkiye, geleceğin güvenli limanı olmaya adaydır, yatırımını kendi ülkesine yapan herkes kârlı çıkacaktır” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Bilim, Teknoloji ve Araştırma Binası Açılış Program”na katılarak konuşma yaptı.

Bu merkezde üretilen bilginin teknolojiye dönüştürülerek Türkiye’ye güç katacağını söyleyen Erdoğan, “Bu merkez üretilen bilgiyi teknolojiye dönüştürerek ülkemize güç katacaktır. Biyo yakıttan gıda takviyesine kadar pek çok alanda uygulama imkânı olan çalışmalardır. İklim değişikliği ile sıfır atık projesine de destek verecek çalışmalar bu birimde yürütülecektir” dedi.

“Türkiye, krizi en az hasarla atlatmayı başarmıştır”

“Salgın döneminde sağlık sektörünün en az savunma sanayi sektörü kadar kritik öneme sahip olduğunu hep beraber gördük” diyen Erdoğan, “Derin teknoloji üssümüz kömürden doğalgaz üretimi, deprem acil müdahale sistemi, genetik araştırmalar gibi pek çok farklı çalışmaya da ev sahipliği yapacaktır. Sağlık ürünlerini ülkemizde geliştirmeye yönelik yol haritamızı kısa, orta ve uzun vadeli hedefleri ile daha önce paylaşmıştık. 9 stratejik hedefi, 5 kritik projeyi titizlikle takip ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle devam etti:

Koronavirüs salgını ve ardından başlayan Rusya-Ukrayna savaşı tüm insanlığa güçlü mesajlar vermiştir. Bilgi ve teknolojiyi üretimle, insan kaynağı ile desteklemeden salgın gibi yaygın sağlık sorunları ile baş etmenin mümkün olmadığını gördük. Türkiye, bu büyük krizi en az hasarla atlatmayı başarmıştır. Ülke olarak birinci aşamayı geride bıraktık. Artık tüm enerjimizi ikinci safhaya verme sürecindeyiz. Yaşam Bilimleri Merkezimiz bu gayretlerimizin sembolüdür. Eskiden vatandaşımız teşhis ve tedavi için yurtdışına giderdi. Şimdi dünyanın dört bir yanından sayıları milyonu bulan insan ülkemize geliyor. Önümüzdeki yıl 1.5 milyon hastaya hizmet vererek küresel sağlık pazarından 10 milyar dolarlık pay almayı hedefliyoruz. Gıda krizinin dünyayı tehdit ettiği dönemde bu yöndeki teknolojinin önemi artıyor.

“Yatırımını kendi ülkesine yapan herkes kârlı çıkacaktır”

Küresel krizlerin gelişmiş ülkelerde ciddi yalpalanmalara yol açtığını hatırlatan Erdoğan, “Türkiye, geleceğin güvenli limanı olmaya adaydır. Yatırımını kendi ülkesine yapan herkes kârlı çıkacaktır. Sürekli Türkiye’yi aşağılayan tiplerin sosyal medya propagandaları sadece komplekslerinin üzerini örtme gayretidir. Bu ülkede çalışmak, üretmek, yenilik yapmak isteyen herkesin önü, desteklerle teşviklerle programlarla sonuna kadar açıktır. Biz geride eser bırakmak isteyen kâmil insanlarla yol yürüyoruz. Firmaları, akademik dünyayı, gençleri kendilerine sunduğumuz imkanları değerlendirmeye davet ediyoruz” dedi.