• Paz. Nis 14th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

DÜNEF’22 DÖRDÜNCÜ KONFERANSI GERÇEKLEŞTİ

Bynehir nagehan sayal

May 21, 2022

Özel Dünya Eğitim Kurumları Anadolu ve Fen Lisesi olarak 150 gence ev sahipliği yaptığı DÜNEF’22 (Dünya Eğitim Formu) dördüncü konferansı gerçekleşti.

6 Komite adı altında Türkiye’nin her yerinden gelen lise öğrencileri ve 20 seçkin üniversite öğrencisinin başkanlığında Dünya ve Türkiye’deki güncel gelişmelerle ülke sorunlarına duyarlılık ve bilinç kazandırma, günümüzde oluşan sorunların objektif bakış açısıyla ve barışçıl olarak sorunlara çözüm önerileri sunmayı hedefleyen DÜNEF’in konferansı gerçekleşti.

Özel Dünya Eğitim Kurumları Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü İlkay Kaymak, “Kendi öğrencilerimizin organize ettiği, Türkiye’nin her yerinden katılımın sağlandığı bu Dünya Eğitim Formunda 3 gün boyunca öğrencilerimiz dünyadaki problemleri gençlerin bakış açısıyla tartışacaklar. Problemleri masaya yatıracaklar ve çözüm aramaya çalışacaklar. Dünyadaki problemler varken, bizlerin bütün problemler için ben de varım, çözüm üretebilirim, benimde düşüncem var ve ben de elimi taşın altına sokabilirim diyen genç nesile ihtiyacımız var. Bizler burada öğrencilerimizin çalıştaylarını gözlemledikçe onlara bu zemini hazırladığımız için gerçekten çok mutluyuz ve geleceğe umutla bakıyoruz. Aynı zamanda bu çalıştaylarda birlikte çalışabilmenin farklı düşüncelere saygı duymanın ne kadar önemli olduğunu da öğreniyorlar. Dünya Eğitim Kurumları’nda böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmak son derece önemli ve gurur kaynağı bizim için. Danışman öğretmenimiz Oğuzhan Töre Güçlü’ye teşekkür etmek istiyorum. Aynı zamanda bize ev sahipliği yapma imkanı sağlayan yönetim kurulumuza ve Kurucu Temsilcimiz Tarkan Kızartıcı’ya teşekkürlerimi iletiyorum. Geleceğe umutla bakıyoruz” dedi.

DÜNEF Projesinin Danışman Öğretmeni Oğuzhan Töre Güçlü, “Öncelikle DÜNEF tamamen öğrenci odaklı organizasyondur. Üniversiteden gelen öğrencilerimiz komite başkanlığı görevini üstlenirken, delege görevini ise Türkiye’den gelen lise öğrencilerimiz üstlenmektedir. Bu 3 günlük süreçte Türkiye’nin her yerinden öğrencimiz katıldı. Manisa, Antalya, Denizli hatta Adana gibi birçok ilden öğrenci geldi. Öğrencilerimiz 3 gün boyunca dünya sorunlarına çözüm üretiyorlar ve açıkçası gençliğe olan ümidimizi katbekat arttırıyorlar diyebiliriz. Biz başlarında danışmanlık yaparak aslı öznenin onlar olduğunu unutmayarak. Gözetmen görevi görüyoruz. Onun dışında bu tür organizasyonların artmasını diliyorum. Bu fırsatı verdikleri için Özel Dünya Eğitim Kurumlarına teşekkür ediyorum. Hem ilçemiz adına hem okul adına oldukça büyük bir konferans. Çok mutluyuz, çok umutluyuz” diye ifade etti.

DÜNEF Baş Organizatörü Orkun Maral, “Baş Organizatör Yardımcılarım Nehir Yurdakul, Çınar Ilgaz ve Org. Ekibimle 3 gün boyunca DÜNEF’i yönetip herkese en iyi deneyimi sunmak için çok çalışıyoruz” dedi.

Teknoloji Komitesi Eş Başkanı Alara Elif Özsu, “İleri teknoloji konusunda dünya ülkelerinden geri kalmamamız adına ne gibi çözümler üretebileceğimizi tartışıyoruz. Burada çok eğleniyor ve öğreniyoruz. Komitemizden çok memnunuz” dedi.

Teknoloji Komitesi Eş Başkanı Yiğitcan Peçer, “Güzel ülkemiz Türkiye’mizi ileri teknolojide nasıl küresel standartlara ulaştırabiliriz. Arkadaşlarımızla beraber Teknoloji Komitesi’nde bu konu hakkında bir taslak oluşturuyoruz. Bizlere bu fırsatı sunan Özel Dünya Eğitim Kurumlarına çok teşekkür ediyoruz. Gerçekten ülkemize böyle sorgulayan, demokratik bir şekilde bir taslak hazırlayan ve bizlere fırsat sunan DÜNEF’e de çok teşekkür ederim. Böyle forumların hep daha fazla olmasını ve daha fazla geliştirilmesini umuyorum. DÜNEF’ten de çok mutluyum” dedi.

Ekonomi Komitesi Eş Başkanı Zeynep Eda Birgül, “Bugün biz Covid-19 döneminde ekonominin daralmasıyla ilgili konuşuyoruz ve buna çözümler üretmeye çalışıyoruz. Buraya katılan herkes fikirlerini tartışmaya ve sorunlarını çözmeye yönelik konuşuyorlar ve herkesin özgüveni gelişiyor. O yüzden herkesin katılmasını tavsiye ediyorum” diye ifade etti.

Ekonomi Komitesi Eş Başkanı Tekincan Göker, “Bizi çok güzel zaman geçirdik ve devam ediyoruz. Umarım daha güzel komiteler bizi bekler” dedi.

Eğitim Komitesi Eş Başkanı Özay Kanavcı , “Eğitim Komitesi’nde biz online eğitimin getirdiği süreçler de eğitimde fırsat eşitsizliğinin yarattığı sorunları tartışıyoruz ve buna güncel çözümler getirmeye çalışıyoruz” dedi.

Özel Dünya Eğitim Kurumları Eğitim Forumu Konferans Başkan Yardımcısı ve Eğitim Komitesi Eş Başkanı Asır Öz, “Uzaktan Eğitim şartlarında pandemi sürecindeki eğitimde fırsat eşitsizlikleri sorunlarının çözümlerini tartışıyoruz” dedi.

Sağlık Komitesi Eş Başkanı Dilara Yaldız, “Sağlık çalışanlarına olan şiddeti detaylarıyla inceleyip, bunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Sağlık Komitesi Eş Başkanı Çağatay Mikail Demir, “Komitemizde, sağlıkta şiddeti tartışıyoruz. Sorunları nelerdir? Çözümleri nelerdir? Bunları konuşuyoruz. DÜNEF çok heyecanlı ve çok iyi geçiyor bizim için, umarım daha güzel senelerde daha iyi şekilde görebiliriz” dedi.

Çevre Komitesi Eş Başkanı Berke Bıçakçı, “Komitemizin gündemi, orman yangınları, küresel ısınma, Dünya ve Türkiye üzerindeki çölleşme-kuraklaşma. Bu komitede orman yangınlarına, kuraklaşmaya, küresel ısınmaya karşı çeşitli gerek ülke bazında gerekse Türkiye bazında çözümler üretmeye çalışıyoruz” dedi.

DÜNEF’22 Editörü Batın Kansız, “Ekip arkadaşlarımla yaptığımız video, gazete gibi içeriklerle delegeleri eğlendirmeye çalışıyoruz” dedi.