• Paz. May 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

DR. BENGİSU ANI ODASI

Byadmin

Tem 5, 2021

Dr. M. Şevket Bengisu Anı Odası; Mustafa Şevket Bey (Bengisu) 1880 yılında Ödemiş’te doğdu. Babası Mursallılı Kasap Koca Ali, annesi Havva Hanım’dır. İlk mektep (Numune-i Terakki) ve rüştiyeyi (ortaokul) Ödemiş’te bitirdikten sonra gittiği İstanbul’da önce Askeri Lise, ardından Askeri Tıbbiye’den mezun oldu (1903). Dr. Mustafa Şevket’e, Gülhane Hastanesi’nde (İstanbul) göz-kulak-burun-boğaz ihtisası yaparken “yüzbaşılık” payesi ve ameliyatlarda gösterdiği başarılardan ötürü takdirname verildi (1905).

Askeri Hayatı:

Trablusgarp Savaşı’nda ve Çanakkale Savaşı’nda Mustafa Kemal Anafartalar Grup Kumandanı iken, 3. Fırka’da (tümende) görevli Dr. Mustafa Şevket Bey’i yanına aldırdı. Çanakkale’den sonra fırkasıyla birlikte Kudüs’e giden Tabip Binbaşı Mustafa Şevket, Birinci Dünya Savaşı’nda gösterdiği yararlılıklardan ötürü “harp” ve “gümüş liyakat” madalyası ile ödüllendirilmişti.

Ödemiş’teki İlk Kurşun Anıtını Diktiren Kişi

Cumhuriyetin ilanından sonra, Ödemiş’in Vilayet Umumi Meclisi üyelerinden Dr. Mustafa (Bengisu) Bey’in önerisiyle dikilmesi kararlaştırılan bu anıt için, Rumlardan kalma taşçı dükkânında mezar yapmak için ayrılmış bir mermer blok kullanılmıştır. Ödemiş Türk Ocağı’nın, 125 TL vererek satın aldığı bu mermer blok İzmir Valisi İhsan Paşa’nın da katıldığı bir törenle 1925 yılında açılmıştır.

Ödemiş’te arkadaşı Eczacı Rüştü Bey’le Kanaat eczanesinde bir dönem beraber çalışmışlardır. Doktor Bey’e ait özel ameliyat malzemeleri Dr. Mustafa Şevket Bengisu Anı Odası 2 ‘de sergilenmektedir.

        Siyasi Hayatı:

1927’de Ödemiş Belediye Başkanlığı, sonrasında ise TBMM’de İzmir ve Çanakkale Milletvekili olarak görev yaptı. Bengisu’nun Çanakkale Savaşı’nda giymiş olduğu askeri hekim üniforması ve TBMM’de giymiş olduğu frak ile çok sayıda özel eşyası sergilenmektedir.

By admin