• Cts. May 25th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN, İZMİR’DE DEPREM KONUTLARI TESLİM TÖRENİ’NDE KONUŞTU.

Bynehir nagehan sayal

Kas 30, 2021

Erdoğan, ” Türkiye, dünyanın en hızlı, en etkin, en pratik deprem müdahale sistemine sahiptir. Avrupa ve ABD başta olmak üzere pek çok yerde yaşanan afetlerin ardından aylarca kendilerine uzanacak yardım elini bekleyen insanlar olduğunu biliyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeniden yapılan İzmir Alsancak Stadı’nın adının Mustafa Denizli olduğunu da açıkladı.

Konuşmanın tam metni;

Sevgili İzmirliler,

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Sözlerimin hemen başında İzmir depreminde hayatını kaybeden 117 vatandaşımızı bir kez daha rahmetle yâd ediyor, ailelerine başsağlığı diliyorum. Rabbim ülkemizi ve milletimizi bu tür afetlerden muhafaza eylesin diyorum.

Depremin ilk anından itibaren devlet ve hükümet olarak afetzede vatandaşlarımızın yanında olduk. Arama ve kurtarmadan enkaz kaldırmaya kadar yürütülen her çalışmayı takip ettik. Bakanlarımızla, AFAD, UMKE, Kızılay başta olmak üzere tüm ilgili kurumlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla sadece İzmir’in acısını paylaşmakla kalmadık, dertlerini çözecek adımları da attık.

Hamdolsun, ülkemiz dünyanın en hızlı, en etkin, en pratik afet müdahale sistemine sahiptir. Avrupa ve Amerika gibi gelişmiş ülkeler başta olmak üzere pek çok yerde yaşanan afetlerin ardından aylarca kendilerine uzanacak yardım eli bekleyen insanların bulunduğunu biliyoruz. Biz ise dakikalar içinde arama-kurtarma, saatler içinde yardım, günler içinde enkaz kaldırma faaliyetlerini başlatabiliyor, yılı dolmadan da yıkılanların yerine yenisini inşa edebiliyoruz.

İzmir’de de bu mekanizmayı işlettik, depremzedelerin yaraların sarmak için gece-gündüz çalıştık, çabaladık, hiç kimseyi aç bırakmadık, açıkta bırakmadık, korunaksız, sahipsiz, çaresiz bırakmadık. Kaybettikleri canların ve yıkılan evlerinin acısını yaşayan vatandaşlarımızı iaşe ve ibate peşinde ilave sıkıntılara sokmadan her meselelerini çözdük. Daha önce nasıl Elazığ ve Malatya’da bir yıl gibi kısa bir sürede yıkılanların yerine daha iyisini inşa ettiysek, İzmir’de de aynısını yaptık.

Biliyorsunuz Elazığ’da 23 bin 677 konut ve 2 bin 515 köy evi, Malatya’da 6 bin 287 konut ve 1555 köy evi inşa ederek vatandaşlarımıza teslim ettik. İzmir depreminin ardından da Bayraklı’da yerinde 1391 konut ve 302 dükkân, rezerv alanda ise 3 bin 649 konut ve 511 dükkân inşa etmek için hemen harekete geçtik. Böylece, Bornova Eğridere’deki 34 köy eviyle birlikte İzmir depreminin ardından toplam 5 bin 074 konut ve 353 dükkân yapma kararı aldık, bu evleri de bir yıl içinde teslim etmeye başlama sözü verdik. İşte bugün sözümüzü tutuyor ve ilk etap konut ve dükkanları depremzedelere teslim ediyoruz.

Kardeşlerim,

Bizler AK Partiyiz, bizler söz veririz, sözümüzü tutarız. Adalet, Manavkuyu ve Mansuroğlu mahallelerine yayılan projelerdeki 596 konut ve 145 dükkan biraz sonra sahipleriyle buluşacak. Gençler, bu bölgelerdeki inşaatlardan kalan 741 konut ve dükkanı da çok yakında hak sahiplerine teslim edeceğiz. Sadece bu 3 mahallemizdeki inşaatların yatırım tutarı ne biliyor musunuz? 750 milyon liradır. Rezerv alanda ise 1,5 milyar lira yatırım bedeli olan 3 bin 649 konut ve 51 dükkân yapıyoruz. Bu alandaki projenin ilk etabını oluşturan 397 konutu inşallah yılbaşına kadar tamamlamış ve sahiplerine teslim etmiş olacağız.

Son kabine toplantımızın ardından İzmir’de yaptığımız deprem konutlarının ödeme tutarları ve vadeleriyle ilgili bilgileri kamuoyuyla paylaşmıştık. Buna göre, 2+1 konutları 160 bin lira-180 bin lira bu arada, 3+1 konutları da 220 bin lira ile 260 bin lira arasında bir bedelle sahiplerine veriyoruz. İlk iki yıllı ödemesiz toplam 20 yıl vadeli ödeme planına göre 2+1 konutların taksitleri aylık 740 liradan, 3+1 konutların taksitleri ise aylık 1020 liradan başlayacak. Bir başka ifadeyle, kira bedelinden bile düşük ödeme tutarlarıyla vatandaşlarımız yeni, konforlu, güvenli evlerine kavuşacaklar. Yeni konutlarının ve dükkanlarının vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığımız ile TOKİ ve AFAD başta olmak üzere bu projelerin hayata geçirilmesinde emeği geçene tüm kurumlarımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Depremin ardından sadece bu felaketin yol açtığı yaraları sarmakla kalmadık, aynı zamanda İzmir’de zaten sürmekte olan kentsel dönüşüm çalışmalarının da hızlandırdık. Son 9 yıldır İzmir’de riskli yapı olarak belirlediğimiz 20 bine yakın binayı yakmış ve dönüşüm projelerini başlatmıştık. Kentsel dönüşüm projelerini mümkün olduğu kadar rıza ve yerindelik esasına göre yürütüyoruz. Yine afetlere hazırlık amacıyla TOKİ ve Emlak Konut vasıtasıyla şehrimizde bugüne kadar 30 bin 456 konutun inşasını başlattık ve önemli bir kısmını da tamamladık. 2023 projelerimiz arasında Bayraklı ve Bergama’ya iki millet bahçesi kazandırma sözümüz var, bunlarla ilgili çalışmaları da hızla sürdürüyoruz.

Geçtiğimiz 19 yılda İzmir’e sadece çevre ve şehircilik alanında toplam 23 milyar lira yatırım, teşvik ve destek sağladık, halen 5 milyar liralık yatırımın inşası devam ediyor. Özelikle depreme hazırlık için gerçekten çok önemli adımlar atıyoruz. Türkiye son 120 yılda 80 bin insanını depremlerde kaybetmiş bir ülkedir. Her yıl 20-25 kere büyüklüğü 5’ten fazla deprem yaşıyoruz, bu depremlerin çok büyük bir kısmı da eskiden beri bilinen fay hatları üzerinde gerçekleşiyor. Her fırsatta tekrarladığımız, deprem öldürmez, bina öldürür, gerçeğine uygun şekilde 81 ilimizin tamamında riskli binaları belirliyor ve dönüşüme tabi tutuyoruz. Afetlere hazırlık kapsamında 81 ilimizde il risk azaltma planlarını bitirdik, yine bugüne kadar yaklaşık 3 milyon konutun dönüşümün tamamladık. Halen yatırım değeri 110 milyar lirayı bulan 310 bin dönüşüm projesinin inşası devam ediyor.

Planlı kentleşme ve konut üretim seferberliğiyle ülkemize kazandırdığımız 1 milyon 100 bin konut da deprem afetine karşı en önemli gücümüzdür.

Vatandaşlarımızı sadece başlarını sokacak bir ev sahibi yapmıyoruz, aynı zamanda depreme dayanaklı konutlara kavuşturuyoruz. Bu kapsamda son 19 yılda 95 bin 650 afet konutunu tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik. Aynı şekilde son 2 yılda 38 bin 600 konutun yapım çalışmalarını başlattık. Afetlerin ne zaman yaşanacağı bilinmediği için, buradan bir kez daha tüm vatandaşlarımıza riskli yapılarını süratle dönüşüme sokmaları çağrısında bulunuyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Güzel İzmir’imize son 19 yılda 85 milyar lira tutarında yatırım yaptık. Eğitimde 11 bin 65 adet yeni derslik inşa ettik.  İzmir’e 3’ü devlet olmak üzere 4 yeni üniversite kurduk.

Gençlik ve sporda 7 bin 100 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurtları açtık. Şehir genelinde 115 adet spor tesisi inşa ettik. Bu vesileyle sizlere bir de müjde vermek istiyorum. İnşallah bugün Alsancak’taki 14 bin kişilik tribüne sahip 101 milyon lira yatırım bedeli olan yeni stadımızı da hizmete açıyoruz. Adını da Alsancak Mustafa Denizli Stadı olarak belirlediğimiz bu tesisimizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum, hayırlı olsun. Buradaki programımızın ardından da inşallah stadımıza giderek bu güzel tesisi İzmir’imize kazandırmanın heyecanını bizzat yerinde yaşayacağız.

Sosyal yardımlardan İzmirli ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 8,5 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta toplamda 2 bin 285 yataklı 42 hastane ile birlikte 122 sağlık tesisi kazandırdık. Yatak kapasitesi 2060 olan Bayraklı Şehir Hastanemizle birlikte, 6 hastanemizin yapımı devam ediyor. Bayraklı Şehir Hastanemizi inşallah önümüzdeki yılın Haziran ayında hizmete sunmuş olacağız.

Ulaştırmada 547 kilometre ilave bölünmüş yol yaparak İzmir’in bölünmüş yol uzunluğu 952 kilometreye ulaştırdık. İstanbul İzmir ve Menemen, Aliağa, Çandarlı Otoyollarını, İzmir-Manisa yolu üzerindeki Sabuncubeli Tüneli ve bağlantı yollarını, Konak Tüneli’ni, İzmir Çevre Yolu ile Koyundere Kavşağı Otoyolu’nu tamamlayarak trafiği açtık. Torbalı-Ödemiş-Kiraz Yolu’nu, Belevi-Tire bölünmüş yolunu, İzmir-Seferihisar-Selçuk-Kuşadası ayrım yolunu, Otoyol Kavşağı-Torbalı-Belevi Yolu’nu, İzmir Çeşme Ayrımı-Karaburun Yolu’nun seneye tamamlıyoruz. Selçuk-Ortaklar-Aydın Yolu’nu ve İzmir-Turgutlu Ayrımı, Kemalpaşa-Torbalı Yolu’nu ise 2023 yılında tamamlıyoruz.

Demiryollarında Aliağa Selçuk arasındaki İZBAN’ı şehrimize kazandırdık. Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’ne demiryolu bağlantı hattı inşa ettik. Buranın hemen bitişiğinde yer alan Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin alt yapı inşaatlarını tamamladık. İnşası süren İzmir-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın ilk etabını inşallah 2023 yılında hizmete sunacağız. Adnan Menderes Havalimanı’nı yeniledik, Çeşme Yat Limanı’nı hizmete sunduk. Yenifoça Yat Limanı’nın yapımı sürüyor. Doğu Akdeniz’deki ana konteyner taşımacılığının merkezi olacak Çandarlı Limanı’nın altyapı inşaatının geçici kabulü yapıldı. Limanın geri sahasında da alternatif bir sanayi tesisi kurulmasına yönelik değerlendirmelerimiz sürüyor.

Tarım ve orman da İzmir 31 baraj ve 8 gölet inşa ettik, 10 baraj daha inşa ediyoruz. Yaptığımız 3 adet tesisle 1 milyon kişinin ihtiyacını karşılayacak olan yıllık 59 milyon metreküp içme suyu temin ediyoruz. Bunlara ilaveten 4 adet içme suyu tesisimizin inşası devam ediyor. Topraklarımızın verimini artırmak için inşa ettiğimiz 42 adet sulama tesisi ile 549 bin dekar arazi sulamaya açtık. İzmir’in en önemli problemlerinden biri olan sel ve taşkınlara karşı 100 adet taşkın koruma tesisi inşa ettik.

İzmirli çiftçilerimize son 19 yılda 6,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknoloji de 3 yeni organize sanayi bölgesi, iki endüstri bölgesi, 4 yeni teknopark, 95 ar-ge merkezi, 28 tasarım merkezi kurduk. İzmirli işverenlerimize son 19 yılda toplam 13,5 milyar lira tutarında prim teşvik desteğinde bulunduk. Enerjide İzmir ve 28 ilçesine doğalgaz arzı sağladık.

Değerli Kardeşlerim,

Biz bugüne kadar ülkemize ve vatandaşlarımıza ne söz verdiysek yaptık. İzmir’de de verdiğimiz tüm sözleri yerine getirdik. Depremin ardından inşasına başlayıp bugün teslim ettiğimiz konutlarda sözümüzün eri olduğumuzun son örneğidir. Bu güzel manzaranın kimi kifayetsiz siyasetçiler tarafından gölgelenmesine izin vermeyeceğinize inanıyorum.

Bakanlarımıza ve milletvekillerimize yürekten dile getirdiğiniz teşekkür ifadeleri doğru olanı yaptığımızın en büyük ispatıdır. Cumhuriyetimizin bu güzel şehri için, biz elimizden geleni elbette yapıyoruz, yapacağız. Bununla birlikte şehrin yerel yönetimlerdeki çeyrek asırlık ihmalini de içimiz acıyarak takip ediyoruz. İzmir’in altyapısını yetersizliği yağan her yağmurda, yaşanan her yoğunlukta kendini belli ediyor. Son sel felaketinde ortaya çıkan tabloyu en iyi sizler biliyorsunuz. Bu şehri turist gibi ziyaret eden muhalefet partisinin genel başkanı acaba kendi belediye başkanlarına İzmir’in hangi derdine derman olacak talimatı vermiştir?

Değerli Kardeşlerim,

Belediyelerin sorumluluğunda olan ve yıllardır en küçük bir çözüm üretilmeyen hususların suçunu Hükümete atma cinliği dışında yaptıkları herhangi bir iş var mıdır? Tüm İzmirlilere rica ediyorum, seçimlerde verdikleri sözleri şöyle alt alta yazın bunlardan hangilerinin ne oranda hayata geçirildiğine lütfen bir bakın. Size şimdiden karşılaşacağınız durumu söyleyeyim, neredeyse sıfıra yakın bir vaat gerçekleştirme tablosu göreceksiniz.

Amacım kesinlikle siyasi polemik değildir. Sadece İzmir adına duyduğum samimi üzüntüyü sizlerle paylaşıyorum. Hiçbir hizmet yapmadan, eser ortaya koymadan İzmir’e kendi ideolojik saplantılarının gömleğini giydirmeye çalışanların gerçek yüzlerini artık sizlerin de gördüğüne inanıyorum.

Daha kendi hizmet binaları ile ilgili meseleleri çözemeyenlerin, İzmir’i 2023’e, 2053 taşıyacak bir vizyon ortaya bunların koyması mümkün değildir. Depreminden ardından buraya geldiklerinde kendilerinden güvenli evlere sahip olmak için yardım isteyen vatandaşları devlet yapsın diyerek tersleyenlerden İzmir’e hayır gelmez.

Kardeşlerim;

İzmir Körfezi’ndeki kirliliğin önüne geçecek yatırımları yapmak yerine felaketin büyümesini seyredenler bu güzel şehrin geleceğini aydınlatamaz. İzmir Körfezinin kirliliğini görüyorsunuz değil mi? Kimin görevi bu? Belediyenin. Türkiye’nin İzmir dışında hiçbir yerde kanalizasyon ve yağmur suyu ayrıştırması yapmayan belediye bulunmuyor. Körfezdeki konunun ve sellerin en önemli sebebi de budur.

Biz şehirlerimize eser ve hizmet getirirken asla ayrımcılık yapmadık. Tek kriterimiz, ülkemizin ve insanımızın neye ihtiyacı olduğudur. Bu anlayışla içme suyundan yol, köprü, metro gibi ulaşım projelerine kadar aslında yerel yönetimlerin sorumluluğunda olan nice işleri ilgili bakanlıklarımız vasıtasıyla ve merkezi yönetim bütçesiyle yürüttük.

Aynı şekilde engellilerden gençlerimize kadar her kesimden insanımızın tüm ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılayacak yatırımları asıl sorumlusunun kim olduğuna bakmaksızın hayata geçirdik. Çünkü bizim ilkemiz, insanı yaşat ki devlet yaşasın şiarıdır.

Kardeşlerim,

Milletimizin değerleri, hayat tarzı, kaygıları üzerinden istismar siyaseti yapanların ne size, ne bu ülkeye ne küçük bir faydası olmamıştır. Tam tersine, kendileri sürekli gerilimden beslendiği için hep yalan, yanlış ve iftira ile sizleri oyalama yoluna gitmişler. Halbuki ülkenin de, milletin de ihtiyacı bizim yaptığımız gibi eser ve hizmet siyasetidir.

Bay Kemal’in, CHP’nin ortaklarına bakın, notunuzu da verin. Önünüze koyacağı bir eseri ve hizmeti olmayanlara yakın karşınıza geldiklerinde hak ettikleri cevabı vermeye hazır mıyız? Ben vereceğinize inanıyorum.

Kardeşlerim,

Bugün İzmir’de vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıran hangi hizmet varsa altında bizim imzamızı göreceksiniz. Eser ve hizmet siyasetimize en küçük bir ara vermeden, hız kesmeden devam edeceğiz. İnşallah İzmir’in diğer tüm sorunlarını da sorumluluklarını yerine getirmeyen rağmen birer-birer çözeceğiz. Bu vesileyle, gençlerimize bir de müjde vermek istiyorum. Geçtiğimiz haftalarda gençlerimizle biraraya geldiğimizde gençlik merkezindeki kütüphanelerin 24 saat açık olmasını sağlayacağımızı söylemiştim. İzmir’deki durumu sorduğumda maalesef gençlerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde bir kütüphane bulunmadığını öğrendim. Şehrimizin tarihinde önemli bir yeri olan Tekel Fabrikası’nın içinde kütüphanesi ve müzesi de olan bir kültür sanat merkezine dönüştürmeyi planlıyoruz. İnşallah bu hizmeti en kısa sürede sizlere kazandıracağız.

Şehri çamur deryasından kurtarıp modern yollara kavuşturan, verdiği her sözü tutan Asfalt Osman gibi efsane isimlerin İzmir’ini bugünkü acıklı haline getirenleri de sizlerin takdirine havale ediyoruz.

Biraz sonra Menemen’de toplu açılış törenimizde oradaki vatandaşlarımızla İzmir’in ve ülkemizin pek çok meselesini genişçe hasbihal edeceğiz.

Deprem konutlarının ilk etabını teslim edeceğimiz bu güzel günümüzde sizleri daha fazla yormak ve bekletmek istemiyorum. Bir kez daha deprem konutlarımızın hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum. Bu güzel projelerin gerçekleştirilmesinde emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum.

Allah evlerinizde ağız tadıyla, güvenle, huzurla oturmayı nasip etsin. Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla