• Paz. May 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

CHP ÖDEMİŞ GENÇLİK KOLLARI, “SU HAYATTIR SUSUZ BİR HAYAT DÜŞÜNÜLEMEZ”

Bynehir nagehan sayal

Mar 22, 2022

22 Mart Dünya Su Günü” dolayısı ile Cumhuriyet Halk Partisi Ödemiş Gençlik Kolları Eğitim Sekreteri Şerif Aynalı 22 Mart Dünya Su günü dolasıyla bir mesaj yayımladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ödemiş Gençlik Kolları Eğitim Sekreteri Şerif Aynalı,“22 Mart Dünya Su Günü” dolayısı ile yayımladığı mesajında, “Su, yaşamın kaynağıdır. Susuz bir hayat asla düşünülemez. Yeryüzündeki görünen ve görünmeyen tüm canlıların yaşamasını sağlayan sudur. Bu denli önemi olan ve hayatın sürdürülebilirliğini sağlayan suyu, tasarruflu kullanmak insanlığın en önemli görevidir. Yeraltı ve yerüstü su kaynakları tüm canlılara yetecek miktardadır fakat bilinçsiz yapılan su kullanımı, tarımsal sulamadaki israf, küresel ısınma ve ozon tabakasının zarar görmesi bu yeterliliği azaltmaktadır. Evde kullandığımız su miktarının %65’i tuvalet ve banyoda, %20’si bulaşık ve çamaşır yıkamada, %10’u yemek pişirmede,%5’i temizlikte kullanılmaktadır. Evde kullandığımız su miktarını en az seviyeye indirmek bizim elimizde. Duş sürelerini 4-5 dakika kısaltmak 55 Lt’ ye kadar tasarruf sağlamaktadır.

En fazla su, tarımsal sulamada kullanılmakta. Türkiye’de kullanılan su miktarının %74’ü tarımsal sulamada kullanılmaktadır. Yüzey salma sulamadan 35-60 lt su kaybı yaşanırken. Damlama sulamada 5-25 lt su kaybı yaşanmaktadır. Bitkilerin sabah ve akşam saatlerinde sulanması her defasında 112 lt su tasarrufu sağlamaktadır. Sulama da çiftçiler bilinçlendirilerek tasarruf sağlanmalıdır. Dünyada her geçen gün tatlı su kaynakları azalmakta.  Avrupa da ve modern ülkelerde su israf edilmektedir fakat Afrika ülkelerine su daha yeni yeni ulaşmaktadır. Dünya olarak bu farkındalığı yaratamazsak bizimde su kaynaklarımız bir gün tükenecektir. Bu farkındalığı yaratmak için Dünyanın farklı yerlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanan 22 Mart Dünya su günü hepimize kutlu olsun. Önce kendimizden ve ailemizden sonra çevremizden başlayarak bilinçlendirmeyi arttırmalıyız. Su hayattır susuz bir hayat düşünülemez”