• Per. Şub 29th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ÇAKIRCALI MEHMET EFE DOĞDUĞU TOPRAKLARDA ANILDI

Zeybekler tarihinin en önemli isimlerinden Çakırcalı Mehmet Efe, doğumunun 150. yılında doğum yeri Ödemiş’te Ödemiş Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikle anıldı.

Ödemiş Belediye Kültür Merkezi’nde gerçekleşen anma programına Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve eşi Selma Eriş, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, İzmir BŞB Ödemiş Yerel Hizmetler Koordinatörü Hikmet Güriş ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Ege Bölgesi’nde zeybekler tarihiyle ilgili araştırmalarıyla bilinen ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nin kuruluşunu da yöneten Dr. Sabri Yetkin ve eşi Av. Ferahnaz Yetkin, Ege’de yiğitliğin efendiliğin, mertliğin simgesi zeybekleri ve adından dünya çapında söz ettiren Çakırcalı Mehmet Efe’yi anlattılar. Ödemiş tarihini günümüze aktaran Halil Dural’ın “Bize derler Çakırca” kitabından ve Sabri Yetkin’in “Ege’de eşkıyalar” kitabından bölümlerin de yer aldığı sunum ilgiyle izlendi. Ödemiş’in Türkönü köyünde dünyaya gelen Çakırcalı Mehmet Efe’nin o dönem ağır vergiler karşısında tütün kaçakçılığı ile başlayıp zulme ve haksızlığa karşı halkın yanında olduğu yaşam öyküsünün anlatıldığı sunumda Çakırcalı’nın Batı dünyasınca da yakından takip edildiği vurgulandı.

Ödemişli ünlü Türk Halk Müziği sanatçısı, büyük usta Osman Kalay da “Ödemiş Kavakları” türküsü başta olmak üzere Çakırcalı Mehmet Efe hakkında yakılmış türküleri seslendirdi. Kalay, türkülerin öykülerini de dinleyicilerle paylaşırken büyük alkış aldı.

Halkoyunları Araştırmacısı Selim Özyol ve Ödemişli efeler de zeybek gösterileriyle Çakırcalı Mehmet Efe’yi sahnede andı. İzleyiciler zeybek türküleri ve oyunları ile coştu.

Programın sonunda Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ve Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, Dr. Sabri Yetkin, Av. Ferahnaz Yetkin ile Selim Özyol ve efelere çiçek takdim etti.