• Sal. Tem 16th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

Okulu tamir edip çocuklara ve köy sakinleriyle etkinlikler gerçekleştirdiler. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Çağdaş Gençlik İzmir şubesi Gençlik Birimi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Köyde-İz projesi ortaklığı ile Köyde Şenlik Var projesini Bergama’nın Çamavlu köyünde gerçekleştirdi.

Çağdaş Yaşamlı Gençler, Bergama’nın Çamavlu Köyü’nde 118 çocuğa kodlamadan vals dansı, kukla, yaratıcı dramaya kadar bir dizi alanda etkinlikler gerçekleştirdi. Okulun ve çevresinin tadilatını da yapan gençler köy sakinlerini de unutmadı. ÇYDD İzmir Şubesi Gençlik Birimi üyesi gönüllü gençler, köyde yaşayanlara da tarım, hukuk, kadın sağlığından keçe ve sabun yapımına kadar bir dizi bilgilendirici seminer verdi. Tüm bu yorucu sürecin ardından üretimler ise Köyde Şenlik Var adlı coşkulu etkinlikte sergilendi. Şenlikte pandemi sürecinde yaşanan derin yalnızlaşmanın izleri silindi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) İzmir Şubesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Köyde-İz proje ekibi ile ‘Köyde Şenlik Var’ projesini hayata geçirdi.

ÇYDD İzmir Şubesi Gençlik Birimindeki gönüllü gençler, proje kapsamında önce Bergama’nın Çamavlu Köyü’ndeki okul ve diğer ortak kullanım alanlarının tadilatını gerçekleştirdi. Köy okulu, çocuklar ve köylülerle birlikte baştan aşağı yenilendi.

ÇOCUKLARA KODLAMADAN VALSE EĞİTİM

ÇYDD gönüllüsü gençler, proje kapsamında daha sonra Çamavlu Köyü’ndeki 118 çocuğa kodlama, vals, meslek tanıtımı, resim, el işi, kukla, yaratıcı drama atölyeleri düzenledi.

KÖY SAKİNLERİ DE UNUTULMADI

Gençler çocukların yanı sıra köy sakinlerine de tarım, hukuk, kadın sağlığı, ağız ve diş sağlığı konularında seminer verdi. Projede görevli ÇYDD İzmir Şubesi Gençlik Birimindeki gönüllü gençler, köyde yaşayan çoğunluğu kadın yetişkinlere keçe ve sabun yapımını da öğretti.

VALS’TEN HALK OYUNLARINA HER ETKİNLİĞE TAM NOT

Çocuklarla birlikte toplam 895 kişiye ulaşılan proje sonunda kapanış şenliği gerçekleştirildi. Proje boyunca gerçekleştirilen çalışmalar köy meydanında sergilendi. Gençlerle valsi öğrenen çocukların gösterisi büyük beğeni topladı. Gece gönüllü gençlerin müzik dinletisi ve halk oyunlarıyla sürdü. Köy sakinleri ve gençler birlikte dans etti.

ÇYDD İZMİR ŞUBE BAŞKANI ERTÜRKAN’DAN DAYANIŞMA-YARDIMLAŞMA VURGUSU

Köyde Şenlik Var etkinliğine katılan ÇYDD İzmir Şube Başkanı Onur Ertürkan, pandemi sürecinde derinleşen yalnızlaşmanın bu projeyle aşılmasına katkı sunmasını istediklerini belirtti.

OUR ERTÜRKAN: UMUTLARIMIZI TAZELEDİK

Dayanışma, yardımlaşma ve birlikte üretme temelli değerlere sahip çıkılmasının önemine dikkat çeken ÇYDD İzmir Şube Başkanı Onur Ertürkan, “Covid19 pandemisi süresince toplumda derinleşen yalnızlaşmanın ardından bu projeyle birlikte dayanışma, yardımlaşma ve birlikte üretme değerlerimizi yeniden hatırladık. Çağdaş Yaşamın gereği olan bu değerlerle gençlerimizi buluşturmanın mutluluğunu yasadık, umutlarımızı tazeledik. Bu duyguların yaşanmasına vesile olan öncelikle proje paydaşımız İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Köyde-İz proje ekibine, yoğun sınav dönemlerine rağmen 4-5 aydır canla başla proje için çalışan yarınlar için umudumuz gönüllü gençlerimize, maddi ve manevi desteğini esirgemeyen gönüllülerimize, projeye aktif katılım sağlayan ve gençlerimize aile sıcaklığını yaşatan tüm köy sakinlerimize en içten teşekkürlerimizi iletiyoruz. Sözlerimi; üreterek kalkınmada köylerimizin, köylülerimizin önemini Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Türkiye’nin gerçek sahibi ve efendisi, gerçek üretici olan köylüdür’ sözüyle bir kez daha hatırlatarak tamamlamak istiyorum” şeklinde konuştu.