• Cts. May 25th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

BAŞKAN YILMAZLAR: SALEP FİDELERİNİ TOPRAKLA BULUŞTURDUK!

Bynehir nagehan sayal

Kas 23, 2021

“Üreten Beydağ Belediyesi” anlayışıyla üretime dayalı tarımın kalkınması ve desteklenmesi için başlatılan proje kapsamında daha önce ekim alanının hazırlığı yapılan Belediyeye ait tarlada Salep fidelerinin ekimini gerçekleştirildi.

“Beydağ Belediyesi olarak daha ilk günden itibaren dile getirdiğimiz, üretime ve üretmeye yönelik çalışmalarımıza bir halka daha ekliyoruz.” Diyerek açıklamalarda bulunan Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, belediye meclis üyeleriyle birlikte salep fidelerinin toprakla buluştuğu dikim anındaki emeğe eşlik ettiler.

“Beydağ’da Emek Var, Üretim Var”

“Beydağ’da Emek Var,üretim Var” diyen Başkan Feridun Yılmazlar, “Geçtiğimiz ay toprak hazırlığını ve alan düzenlemesini yaptığımız salep bahçemizde, bugün İzmir Büyükşehir Belediyemizin Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden temin ettiği tohumları, Enstitü Salep Uzmanı Ziraat Mühendisi Ünal Karık’ın kontrolünde İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Şevket Meriç, İzmir Köykoop Birlik Müdürü Yasemin Güngör’ün de katılımlarıyla Belediye personelimiz ve Beydağlı kadınlarca dikimine başladık. 350 metrekarelik alana 10.000 salep fide dikimini meclis üyelerimizin de katılımı ile birlikte gerçekleştirerek toprağa ektiğimiz saleplere can suyunu verdik. Önümüzdeki günlerde ikinci parti ekimleri gerçekleştireceğiz.” diyerek ekim süreci hakkında bilgi verdi ve “Amacımız üreticilerimize farkındalık yaratıp öncülük etmek. Pazar payı ve katma değeri yüksek olan alternatif tarım ürünü olan salep ekimini ilçemizde yaygınlaştırmak.” dedi.

“Markalaşmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz

Başkan Feridun Yılmazlar ayrıca; ”Sonbahar ve İlkbahar dönemlerinde üretimi yapılan salep orkidesinin gerek yetiştiriciliği gerekse de depolanma ve pazarlama gibi süreçleriyle ilgili Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile sürekli irtibat halinde olup, bilgi paylaşımlarında bulunacağız. Tecrübesi olan çiftçilerimiz için yılın her döneminde satılabilen ürünlerle, yıl boyu gelir elde etmelerini amaçlıyoruz. Salep üretiminde bölgede söz sahibi olmak ve bu alanda markalaşmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Sürecin başından beri bizlere destek olan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer ve ekibine de tekrar teşekkürlerimizi sunuyorum.”dedi.