• Çar. Ara 6th, 2023

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

AŞI OLDUM – OLMADIM MESELESİNDEN ARTIK ÇIKMIŞTIR.

Byadmin

Tem 9, 2021

2020’nin Mart ayından beri pandeminin tüm dünyayı etkilemesiyle birlikte tüm yaşantımız planlarımız değişti.  Bazen hayat bizlere sıkıcı, bazen de umut oldu. Geride kalan 15 ay ve önümüzde tedbirle geçecek günler var. Ancak şunu sormadan da geçemiyorum. Kısıtlandığımız ve tüm hayatımızı değiştiren 15 ayı telafi edebilecek miyiz? Ya da 15 ayın karşılığı ne olacak?

     Bundan 3 ay önce tüm dünyada ve ülkemizde ciddi aşı krizi vardı. Hatta 2. aşıların yapılmasında dahi aksamalar yaşanmaya başlamıştı. Ancak daha sonra gerekli anlaşmalar yapılarak hızlı üretim ve lobi faaliyetleri sayesinde aşı tedariği sağlandı. Şimdi 18 yaş üstü herkesin aşı olabilme imkânı var. Dünya geneline baktığımızda bu gerçekten başarıdır. Ancak bundan sonra süreç bir üst kategoriye dönüşecek. Aşılamaları arttırmak amacıyla aşı olmamak için direnç gösterenler için kısıtlamalar gelebilir. Bu durum sürü bağışıklığının sağlanamamasına göre daha da sertleşebilir. Tabi ki aşı olup olmamak kişinin kendi özgürlüğüdür. Ancak unutmayalım ki dezavantajlı yani bünyesi zayıf insanlar sürü bağışıklığı sağlanamaz ise hayatı tehlike yaşamaya devam edecek.  Aslında tehlike sadece onlar için değil herkes için geçerli. Bir diğer önemli konu ise gıda alanında olmayan ve ihracat yapmayanların dışında birçok meslek sahibi ciddi borçlanma ve geçim sıkıntısına düştü. Birçok kişi işini kaybetti. Devlet bütçesi hepimizin bütçesi ve bu bütçeden birçok kişiye ödemeler yapılmak zorunda kalındı. Bunların karşılığı olarak halen aşı olmayıp tehlike oluşturan kişilere karşı ne yapılacak.

   İngiltere de bundan 2 ay önce konser verildi. Konsere giriş ücreti aşı olanlara 12 pound iken aşı olmayanlara 1200 pound olarak belirlendi. Aşı olup olmamak kişisel özgürlük alanı iken bu karar tepki çeker mi diye de düşünmüştüm ama yetkililer hemen açıklama yaptı. ” Aşı olup olmamak kişilerin kendi bileceği iştir. Biz sadece aşı olmayanlardan riskimizin ücretini talep ediyoruz. Bir seneyi aşkın süredir hiçbir organizasyon yapamadık bir daha kapanmak istemiyoruz istediğimiz ücret yaşadığımız sürecin gerekliliğidir. ” 

    Ülkemizde önümüzdeki günlerde acaba havaalanları, avm, sinema, tiyatro, konser, oteller hatta düğünlerde aşı şartı aranır mı? Ortak kullanım alanlarının da diğer insanların riski ücretlendirilir mi?  

By admin