• Cts. May 25th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

ARTIK, AYNA NE DİYORSA O!

Byadmin

Nis 6, 2020

Eskiden annemden hatırlıyorum da, yüzlerine gözlerine öyle çok şey sürmezlerdi. Ve  söz konusu kilolarıysa da, balıketi dedikleri hem söylemleri hem de görüntüleri ile kendilerini mutlu eden bir tarzları vardı. Şık bir kadındı annem, rahmetli babamın İstanbul’dan aldığı ince topuklar üzerine giydiği şık etekler ve bluzlarla birlikte, saçları permalı cildi muhteşem bir kadındı. Sadece çocukluğumdan aklımda kalan, bordo bir ruju vardı, onu sürer Tanrı vergisi güzelliği ile babamın yanında salınırdı.

O yıllarda bu tarza sahip olan sadece annem değildi elbette, birçok kadın zaten güzel giyinir, güzel kokardı. O durum onların özenli halleri değildi asla, günlük yaşantıları böyle gelişiyordu.

Kişisel bakım ürünleri o vakitlerde de vardı elbette, dünyaca ünlü markaları her yerden bulmak da zordu. Ama o zamanın kadınlarının bir asaleti ve bir duruşu da vardı. Yaş almak dert değildi. Tecrübe ve de o yaşa ait güzellik olarak bilinirdi.

O zamanın kadın ve erkeklerinin ayrıca güzel ya da yakışıklı görünmeleri konu bile değildi.  Ahlak, Saygınlık, Edep, Dürüstlük her şeydi. Bunları şimdilerde kadın ve erkeklerin geri plana attıkları ne acıdır ki doğrudur. Yerini sadece dış görünüşün aldığı sahte hayatlar yaşanmaya başlanması, giderek de sahteliğin değer kazanması, toplumun giderek DNA larının bozulmasına da neden olmadı değil hani…

Peki, o zamanın kadın ve erkeklerinin çocukları olan bizler, şimdilerde neler yapıyoruz?

Global dünyanın ne kadar kötü ve dejenere kısmı varsa, alıp hayatımıza monte etmeye çalışıyor ve sonra da ah o eski zamanlar diye vahlanıyoruz. Şimdilerde kimse bırakın başkalarını, aynada gördüğüyle dahi barışık değil aslında ve beğenmiyor. Bu seferde kendini beğenilir olması adına, bilinçli bilinçsiz insanların eline bırakıyor.

Yazılı ya da görsel basından hepimizin iyi bildiği “zayıflamak isterken hayatını kaybetti” “yüzüne şu ilacı enjekte ettirdi, tanınmaz hale geldi”, “yağlarını aldırırken masada kaldı” gibi gibi birçok hoş olmayan ve üzücü olayları duyuyor ya da yaşıyoruz.

Şu bir gerçek ki, kadının yaşı gerçekten yok. Küçük bir dokunuş sizi yıllar önceki güzelliğinize alıp götürebilir. Ama her şeyden çok önemli olan ruhunuzun da bu genç duruşa eşlik edebiliyor oluşu. Bu da ayrı bir makale konusu elbette…

Evet, artık küresel dünya, akıldan daha çok görsellik üzerine kurgulanmaya başlamışsa neden bizler de geride kalalım öyle değil mi! Ha gönül ister ki dış etkinin yanında akıl da etken maddeler arasında olsun ancak bırakın fazla uzağa gitmeyi, Türkiye’nin son zamanlarda ki sosyal ve kültürel çöküşü bizim evlatlarımızın gelecekte nasıl bir evrende yaşayacağının korkutucu ispatı da şeklinde.

Şimdi asıl mesele şu; artık sistem belli, o halde kadınlar ve elbette kendine bakan beyler rica ediyorum, çizgi film kahramanları gibi dolaşmamak adına, kişisel bakım ve cilt estetik işlerinizi ehli insanlara yaptırınız. Liyakat sahibi kişilerle irtibata geçiniz.

Madem yeni dünya düzeni akıldan daha çok şekilcilikle insanları kendine hapsediyor, o halde bari işini iyi yapanlarla diyaloğa girelim, öyle değil mi(!) Ödemiş’te de var işinin ehlileri bilesiniz! Neyse, aynalarınızın esiri olacaksanız bari buna da değsin. Sağlık ve aşkla kalınız.

By admin