• Paz. May 19th, 2024

Ödemiş’in İlk ve Tek Kültürel Çıkış Noktası!

19 Mayıs Coşkusu

Byadmin

May 19, 2021

Dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgını nedeniyle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da evlerde coşkuyla kutlandı. Pandemi tedbirleri kapsamında hazırlanan programda Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş, belediye hoparlöründen halka seslendi. Daha sonra  Başkan Mehmet Eriş, eşi Selma Eriş, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri ve gençlerin katılımıyla  Bando Takımının korteji düzenlendi. Hürriyet caddesinden başlanarak, Salı Pazarı Parki’nda son bulan  kortejde, marşlar seslendirildi.

Ödemiş Belediyesi, mobil araçlarla çaldığı marşlarla gün boyu kentin cadde ve sokaklarında dolaşarak  19 Mayıs coşkusunu evlere taşıdı. Başkan Mehmet Eriş, halkı selamlayarak, bayramını kutladı. Ayrıca araçların dolaştıkları cadde ve sokaklarda Atatürk portresi baskılı tişörtler ve Nutuk dağıttı. 

Başkan Mehmet Eriş; “Mustafa Kemal Paşa’nın 19 Mayıs’ta Samsun’dan attığı ilk adımla başlayan bu yol, onuruyla yaşayıp, yine vatan ve millet uğruna onuruyla canından vazgeçmesini bilenlerin yoludur.Samsun’dan başlayıp Erzurum’a, Sivas’a, Ankara’ya, Sakarya’ya, Dumlupınar’a ve İzmir’e kadar uzanan bu kutlu yol, Türk Milleti’nin tarih boyunca sergilediği kahramanlıkların en büyüklerine tanıklık etmiştir.Hacı İlyas Tepeleri’nde işgalcilere ilk örgütlü halk direnişini sergileyen Ödemiş’in Yiğit Ordusu’nun cesareti,Maraş’ta Sütçü İmam’a, savaş meydanlarında Kara Fatma’ya, İstiklal Yolu’nda Şerife Bacı’ya umut olmuş, güç olmuştur.Mustafa Kemal’in eşsiz askeri dehası ve liderliğinde milletin fedakarlığıyla bağımsızlığa, özgürlüğe ve aydınlığa giden bu yolu,  “Keşke Yunan galip gelseydi” diyen karanlık zihinlerin hiçbir zaman anlayamayacağını biliyoruz. Bu yol, işgal günlerini unutan, tarihe şaşı bakan, Kurtuluş Savaşı’nı yok sayan acizlerin yürüyemeyeceği bir yoldur zaten.Toprakları bölünmüş, askerlerinin ellerinden silahları alınmış, Anadolu’nun dört bir yanı işgal edilmiş iken milletini tek bir hedefe inandıran Atatürk’ün başlattığı mücadele, Türk Milleti’nin asla esaret ve vesayet altında yaşamayacağını tüm dünyaya göstermiştir.Tüm zorlukların üstesinden gelinerek kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin yükselişini gençlerde gören ebedi liderimiz Atatürk, “Yorulsanız da beni takip edeceksiniz” diyerek Türk Gençliği’ne tarihi bir sorumluluk vermiştir.Birinci ödevi Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini, sonsuza dek korumak ve savunmak olan Türk Gençliği, dünya var oldukça Atatürk’ün izinde yürüyecektir.Samsun’da 102 yıl önce yakılan bağımsızlık ateşini yüreklerinde taşıyanlar olarak Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah ve dava arkadaşlarını, ulusal kurtuluş mücadelesi kahramanlarımızı, o günden bugüne vatan toprağı için canını vermiş şehitlerimizi minnet ve rahmetle anıyor, gazilerimize saygılarımı sunuyorum” dedi.

By admin